Проф. Иво Петров: Температури от 35-36 градуса не са драматични за организма

Кардиологът проф. Иво Петров обясни, че българският организъм е адаптиран към температури от 35-36 градуса, но предупреди за рисковете от аритмия.

Проф. Иво Петров: Температури от 35-36 градуса не са драматични за организма

Иво Петров КАДЪР: NOVA

Време за четене: 2 мин. 27 юни 2026

Проф. Иво Петров коментира пред NOVA актуалните горещини в страната. Кардиологът заяви, че температури от 35-36 градуса не са драматични за българите. Нашите организми вече са свикнали с тези стойности. Проф. Петров съветва гражданите да се предпазват активно. Важно е да не се излагаме на директно слънце по обяд. Правилната хидратация остава най-важният фактор за здравето през летните месеци.

Експертът обясни, че около 30% от хората преминават през предсърдно мъждене. Това състояние е характерно за напредналата възраст. Проф. Петров го определя като неинфекциозна пандемия.

„Това е неинфекциозна пандемия, характерна за напредналата възраст. Много е важно да бъде разпозната навреме, да се лекува правилно и по възможност да бъдат предпазени пациентите от следващи рецидиви. Консултацията с кардиолог е абсолютно задължителна“

Сърцебиенето е един от основните симптоми на това състояние.

Интервалите на сърдечната дейност стават разнопосочни при аритмия. Кардиологът описва ритъма като редуване на къси и дълги интервали. Артериалната хипертония е най-честата причина за появата на аритмия. Абсолютната аритмия пречи на сърцето да изтласква достатъчно кръв към органите. Това води до страдание на цялата система. Пациентите със сърдечни нарушения изпадат бързо в недостатъчност при аритмия. Навременната консултация с лекар е критична за тези хора. Аритмията се лекува успешно при навременни мерки.

Шефът на синоптичния център TV-MET Петър Янков даде своята прогноза. Този уикенд ще бъде първият наистина горещ за годината. Максималните температури ще варират между 33 и 38 градуса. Най-високи стойности се очакват в югозападните райони. НИМХ издаде предупреждение от първа степен за опасно високи температури в страната. На места термометрите могат да достигнат до 40 градуса.

Въпреки жегите, рекорди не се очакват веднага. През 1982 година в Плевен са измерени 41,5 градуса. Абсолютният рекорд за България е 45,2 градуса от 1916 година. Климатолог: Горещите вълни в България ще стават все по-чести и това променя средата ни. Метеоролозите прогнозират кратко захлаждане в събота и неделя. Температурите ще паднат до 33-34 градуса за кратко.

Оранжев код за пожароопасност е обявен за голяма част от България. Висок риск съществува за областите Враца, Плевен и Велико Търново. Опасност има и за Русе, Силистра, Кърджали, Хасково и Ямбол. Високите температури над 35 градуса изискват повишено внимание към здравето. В началото на следващата седмица жегите отново ще доближат 40 градуса. Проф. Петров напомня, че пренебрегването на симптомите е опасно.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *