„Винаги се усмихвам, това отваря сърцата“: Чужденци попълват местата за шофьори в София

Столичният автотранспорт бори критичния недостиг на кадри с наемането на шофьори от Узбекистан. Вече 28 чужденци обслужват линиите в София, като се очакват още нови попълнения.

„Винаги се усмихвам, това отваря сърцата“: Чужденци попълват местата за шофьори в София
Време за четене: 2 мин. 24 юни 2026

Столичният автотранспорт предприема решителни стъпки за справяне с тежкия кадрови дефицит чрез привличане на международни кадри. Към момента вече са назначени 28 граждани на Узбекистан, които активно обслужват линиите на градския транспорт. Общинското дружество изпитва сериозни затруднения, тъй като в системата не достигат около 300 професионални шофьори.

Един от първите чуждестранни служители е Хайрулла Каримов. Той работи като шофьор в Столичния автотранспорт от година и половина. Каримов споделя своите първи впечатления и трудности при адаптацията в българската столица.

„Беше трудно в началото, но колегите ми помагаха, имахме курс за трафика, иначе езикът беше предизвикателство, но вече започвам да разбирам и говоря.“

Проблемът с липсата на квалифицирани кадри в сектора не е нов за страната. Експерти отбелязват, че критичният недостиг на шофьори застрашава автобусния транспорт в национален мащаб. В София ситуацията е особено видима в гаражите на общинското дружество.

Стилян Манолов – директор на Столичен автотранспорт, разяснява мащабите на кадровата криза. По негови данни във всеки гараж липсват по около стотина души. Въпреки наличието на нови кандидати, текучеството на персонал остава високо. От началото на годината досега са се пенсионирали общо 122 служители. Най-сериозно текучество се наблюдава при водачите, които управляват по-стари превозни средства. Най-старите автобуси в експлоатация са произведени през 1998 година.

Напрежението в транспортния сектор често води до социално недоволство сред служителите. Наскоро стана ясно, че шофьорите на градския транспорт в София са в стачна готовност поради липса на диалог. Наемането на кадри от чужбина се оказва един от малкото варианти за попълване на незаетите места.

Хайрулла Каримов разказва, че българските пътници го приемат изключително позитивно. Той вече е получил и официално признание за своята всеотдайна работа.

„Даже ми изпратиха благодарствено писмо, че помагам на възрастните хора, имам добро отношение, помагам, на нас узбеките ни е в кръвта да помагаме на възрастните и нуждаещите се.“

Узбекският шофьор вече има и свой любим маршрут – линията, пътуваща към планината Витоша. Неговата професионална философия за работа с пътници е съвсем проста.

„Винаги се усмихвам, това отваря сърцата.“

Процесът по привличане на нови кадри от Узбекистан продължава по план. Следващата седмица се очаква още 7 нови служители да започнат работа в столичния автотранспорт. С тяхното пристигане общият брой на чуждестранните шофьори в София ще достигне 35 души.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *