Бонус-малус за Гражданска отговорност: Кога ще заработи новата система?

Въвеждането на системата Бонус-малус в България зависи от назначаването на нови министри. Мотористите протестират срещу цени от 1255 евро за застраховка.

Бонус-малус за Гражданска отговорност: Кога ще заработи новата система?

Снимка: БГНЕС

Време за четене: 3 мин. 5 май 2026

Комисията за финансов надзор (КФН) очаква назначаването на новите министри на вътрешните работи и на транспорта. Това е задължително условие за финализиране на системата „Бонус-малус“. Новият механизъм ще промени изцяло начина на ценообразуване на застраховката „Гражданска отговорност“. Системата цели да поощрява дисциплинираните шофьори чрез по-ниски тарифи. В същото време водачите, които предизвикват инциденти, ще плащат значително по-високи суми.

Безупречните водачи могат да получат до 50% отстъпка от своята застрахователна премия. Този бонус ще зависи пряко от липсата на нарушения и катастрофи.

Приключило е общественото обсъждане, направени са тези таблици, които са съгласувателните, чакаме новите двама министри на МВР и на транспорта, за да може да приключи тази тема.

Това заяви Пламен Данаилов, зам.-председател на КФН. След приемането на наредбата ще са необходими още шест месеца за нейното внедряване.

Гражданската отговорност съставлява около 40% от целия застрахователен пазар в България. В страната има приблизително 3,7 милиона активни застраховки. Цените на пазара в момента са сравнително близки заради силната конкуренция.

Цените са сравнително близки, защото е конкурентен пазар и гражданската отговорност е да, най-голямата застраховка в България.

Системата „Бонус-малус“ ще осигури на компаниите пълната история на щетите на всеки водач. Информацията ще бъде достъпна независимо от смяната на застрахователя. Научете повече за това как се пресмята цената на застраховка за 5 години назад в нашия подробен материал.

В момента КФН извършва засилени проверки на пазара за мотоциклетисти. Мотоклубове сигнализираха за необосновано увеличение на цените и забрана за разсрочено плащане. Мотористите в България готвят протести заради тези пазарни условия. Любомир Жингов от мотоклуб „Софийски мотористи“ съобщи за шокиращи цени.

Имаме и рекордьор, който иска 1255 евро за застраховка на мотор.

Митко Рашков от мотоклуб „Джентълмен“ подчерта, че мотористите искат да спазват законите, но търсят справедливост.

Вноската към Гаранционния фонд ще бъде в размер на 6,50 евро. Лимитите за обезщетения при инциденти ще надхвърлят 6,4 млн. евро за телесни увреждания. Застрахователните компании вече са интегрирани със системите на КАТ и Гаранционния фонд. Това позволява обмен на данни в реално време за всички участници в движението.

Омбудсманът на Република България Велислава Делчева се ангажира със случая на мотоциклетистите. Тя настоява за проверка от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).

Ще очаквам от КЗК отговор дали има такива съгласувани практики за едновременно увеличаване на цените на гражданската отговорност за мотоциклетистите.

Омбудсманът поиска проверка за драстичния скок на цените при този вид превозни средства. Велислава Делчева настоява и за въвеждане на разсрочено плащане за всички.

Това не решава проблема, защото мотористите както знаете карат само през лятото, те заплащат първа и втора вноска а трета и четвърта остават неплатени.

За решаване на натрупаните проблеми се подготвят спешни законодателни промени. Те ще позволят сключването на срочни застраховки за сезонните превозни средства. Предвижда се и механизъм за бърза автоматична дерегистрация и регистрация в КАТ. Днес, 5 май 2026 година, изтича крайният срок за анализите на застрахователите. Те трябва да обосноват пред регулатора увеличението на цените си.

Пламен Данаилов определи последните разговори като конструктивни, но недостатъчно резултатни.

Днес разговорът ни беше конструктивен, много неща казахме, но бих казал не много ползотворен, тъй като останахме да чакаме някъде напред във времето резултати от анализи и становища.

Мотористите остават в протестна готовност до намиране на трайно решение. Те се опасяват, че поскъпването при тях ще засегне всички шофьори.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *