В София откриха първата специализирана площадка за деца с церебрална парализа
В София бе открита първата от шест специализирани площадки за деца с ДЦП и специални образователни потребности. Проектът в болница „Света София“ е част от програма на стойност 750 000 лева.
Днес в София беше открита специализирана площадка за игра на деца с двигателни затруднения Снимка: ПП ГЕРБ
Днес в София беше официално открита първата специализирана площадка за игра на деца с двигателни затруднения. Съоръжението е предназначено специално за нуждите на деца с детска церебрална парализа (ДЦП) и специални образователни потребности (СОП). Тази площадка е първата от общо шест специализирани площадки, които ще бъдат изградени на територията на столицата. Инициативата се реализира в изпълнение на уникална за страната програма, съобщават от ПП ГЕРБ.
Лентата на новото съоръжение преряза д-р Ваня Тагарева, която е зам.-председател на Столичния общински съвет. В церемонията участваха кметът на район „Красна поляна“ Димитър Петров и доц. д-р Иван Чавдаров. Той е управител на Специализираната болница за рехабилитация на детска церебрална парализа „Света София“. Именно в двора на това лечебно заведение е изградена новата зона за игри. Мястото е избрано символично, тъй като болницата е единствената общинска институция в София за рехабилитация на деца с невромускулни увреждания.
„Всяко дете заслужава равен шанс. Взаимодействието дете-среда изгражда не само принципа за интеграция и подпомагане на „специалните деца“, но и подкрепа за родителите им, което често е движеща сила за тяхното подобрение“, заяви д-р Ваня Тагарева по време на откриването.
Програмата за изграждане на площадките е приета от Столичния общински съвет по инициатива на д-р Ваня Тагарева. Вносители на доклада са общинските съветници от групата на ГЕРБ-СДС д-р Ваня Тагарева, д-р Антон Койчев, Димитър Вучев и Екатерина Йорданова. За реализацията на проекта в бюджета на Столична община за 2025 г. са заложени 750 000 лева. Тези средства ще покрият разходите за всички шест планирани обекта. Според финансовите разчети прогнозната стойност на всяко съоръжение е до 125 000 лева.
Освен в район „Красна поляна“, нови площадки ще се появят в Борисовата градина, Южния парк и Северния парк. Предстои изграждане на такива зони и в големите жилищни райони „Младост“ и „Люлин“. Проектът се явява пилотен модел за страната. Той може да послужи за пример на други общини при успешно изпълнение. Тази инициатива е част от по-широка стратегия за разширяване на социалните услуги в столицата. Вече функционира и център за пълнолетни с епилепсия и ДЦП в София, което допълва грижата за хората с увреждания.
Новата площадка разполага със специални игрови елементи и рампи. Системите за безопасност осигуряват достъпна среда за деца с двигателни проблеми. Съоръжението подпомага социализацията и емоционалната адаптация на децата. То осигурява и важна подкрепа за техните семейства в процеса на рехабилитация.
„Радваме се, че децата, които идват тук за рехабилитация, вече ще имат и място, на което да играят, при това в среда, в която са приети. Площадката е важно допълнение към грижата, която екипът ни полага всеки ден“, заяви доц. д-р Иван Чавдаров.
Статистиката показва, че в София се обучават 4 981 деца със специални образователни потребности в училищата. В детските градини и яслите броят им е 2 329. Това е важен контекст на фона на общите предизвикателства, пред които са изправени родителите, тъй като хиляди деца не са приети в ясли и градини в София през текущата година. През болница „Света София“ годишно преминават над 2 500 пациенти на възраст от 0 до 24 години.
До края на годината трябва да бъдат открити и останалите пет площадки в столицата. Изпълнението е възложено на районните кметове под контрола на общината. Целта е децата със специални нужди да имат свои пространства за игра във всички ключови части на града.
„Започнахме от място, което носи символика – от двора на болница, която вече години се грижи за тези деца. Целта ни е те да имат своето място не само там, но навсякъде в София“, допълни д-р Ваня Тагарева.
