Управляващите предлагат държавните служители сами да плащат част от осигуровките си

Правителството подготвя схема за поетапно въвеждане на лични осигуровки за държавните служители, като целта е достигане на съотношение 60 към 40.

Управляващите предлагат държавните служители сами да плащат част от осигуровките си

Снимка: илюстративна

Време за четене: 2 мин. 22 юни 2026

Управляващите финализират схема, според която държавните служители ще започнат да плащат част от своите осигуровки. До края на седмицата правителството ще обяви конкретния план за преминаване към модела 60 към 40. Това съотношение вече се прилага в частния сектор у нас. Предложението предвижда поетапно въвеждане на личните вноски в рамките на следващите осем години.

Основната цел на реформата е изравняване на условията между държавната администрация и частния бизнес. В момента държавата покрива изцяло осигурителните тежести на чиновниците, военните и служителите на МВР. Тази практика съществува от 26 години насам. Преди 1999 година осигуровките са били поемани изцяло от работодателите и в двата сектора.

Ние предлагаме една скала да започнем от тази година и през следващите няколко години постепенно държавните служители да започнат да си плащат осигуровките. Дали сме много ясен разчет как става това.

Това заяви Атанас Славов, депутат от ДБ, чиято политическа сила вече внесе поправки в Кодекса за социално осигуряване. Според новите разчети, пълното съотношение 60 към 40 трябва да бъде достигнато между 2030 и 2032 година. Държавните служители ще получат предварително увеличение на заплатите си, за да се компенсира изземването на осигуровките. По този начин нетните им доходи няма да намалеят веднага след промяната.

Искаме да оптимизираме тяхната дейност и в същото време да не намалим мотивацията им за работа. Така че да не намалим техните доходи, за да бъдат адекватни на икономическата ситуация.

Думите са на Иван Ангелов, зам.-председател на НС от „Прогресивна България“. Той подчерта, че все още се водят разговори с Министерството на финансите. Министерството подготвя разчети, които ще покажат точните параметри на компенсаторните механизми. Въпреки плановете за реформа, синдикатите изразиха силни притеснения. Според тях идеята държавните служители да си плащат осигуровките е сезонна атака, която се появява периодично.

Фискалният съвет подкрепя промяната и препоръчва полицаите също да поемат лични осигурителни вноски. Проучвания сочат, че над 130 хиляди държавни служители и полицаи ще бъдат засегнати от новите правила. В момента тези служители не получават добавка за клас прослужено време. Нито една политическа партия не предлага връщането на това плащане към момента.

Възможно е да се приложат различни мерки.

Иван Ангелов допълни, че се търсят варианти за адекватна компенсация на администрацията. Вносителите на промените признават, че в краткосрочен план ползата за бюджета ще е минимална. Мярката дори може да намали приходите от данъци първоначално. Дългосрочният ефект обаче ще бъде стабилизиране на пенсионната система и по-голяма справедливост на пазара на труда.

Все още се водят разговори в министерство на финансите на тази тема и се правят разчети. Когато ги получим ще мога да ви дам повече яснота, в момента не сме получили разчетите от министерството на финансите.

Управляващите планират новата схема да залегне още в текстовете на настоящия държавен бюджет. Това ще позволи първите стъпки към реформата да започнат още през текущата година.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *