Транспортният бранш отлага националния протест, исканията остават
Националният протест на превозвачите се отлага за следващата седмица заради клетвата на новото правителство. Браншът настоява за спешни мерки срещу високите цени на горивата и застраховките.
Националният протест на транспортните фирми в София се отлага за следващата седмица. Причината за това решение е клетвата на новото правителство. Превозвачите обаче остават категорични в своите искания за държавна подкрепа. Те настояват за спешни мерки срещу високите цени на горивата. Друг основен проблем е рязкото поскъпване на застраховката „Гражданска отговорност“.
Националният протест на превозвачите се отлага за следващата седмица заради клетвата на новото правителство. Изпълнителният директор на Съюза на международните превозвачи Йордан Арабаджиев коментира ситуацията. Той посочи, че цената на задължителната застраховка за камиони е достигнала шокиращи нива. В момента тя варира между 3 и 7 хиляди евро за превозно средство. Според бранша тези стойности нарушават всички пазарни правила.
„В момента цената на гражданската отговорност, която е задължителна за всички превозни средства, е в изключителни трендове от порядъка между 3 и 7 хиляди евро, което според нас нарушава пазарните правила. Настояваме Комисията за финансов надзор да предприеме спешни мерки, тъй като имаме съмнения за картелни практики“
Превозвачите твърдят, че държавата все още не е изпълнила своите обещания. Служебното правителство е поело ангажименти, които към момента остават само на хартия. Йордан Арабаджиев подчерта липсата на реална финансова помощ за сектора.
„Към момента подкрепата, която е получена от държавата за транспортния бизнес по отношение на товарния транспорт, е нула евро“
Около 20% от транспортните фирми вече са преустановили своята дейност поради липса на ликвидност. Секторът очакваше държавна помощ в размер на 50 милиона евро. Освен това беше обещана отсрочка по лизинговите плащания до края на годината. Тези мерки обаче все още не са задействани от институциите.
„На първо място беше обещана държавна помощ от 50 милиона евро, която към момента все още не е задействана и няма нищо по нея. На следващо място беше обещано отлагане на лизинговите вноски до края на годината“
Растящите цени на горивата поставят малките фирми в критично положение. Превозвачите не могат да поемат високите разходи в своя марж. Това води до неизбежно увеличение на цените на транспортните услуги. Ситуацията в бранша става все по-неустойчива с всеки изминал ден.
„Браншът е изправен пред критична ситуация, тъй като от една страна цената на горивото расте непрекъснато. Това означава увеличение на разходите за транспортната услуга, която не може да бъде поета като марж от превозвача“
Цената на застраховката „Гражданска отговорност“ за тежкотоварни автомобили е скочила до рекордните 7500 евро. Преди тези застраховки са стрували между 1500 и 1800 евро. Сега най-ниските нива започват от около 2800 евро. Йордан Арабаджиев заяви пред Би Ти Ви, че регулаторът не си върши работата ефективно.
Проблемите засягат и таксиметровия бранш. Володя Домошенко обясни, че по-високите застраховки вдигат цените на таксиметровите услуги. Мотористите също изразяват своето недоволство. Христо Сотиров посочи, че те са задължени да плащат застраховки за цяла година. Те нямат възможност за разсрочено плащане, което ги затруднява финансово.
Регионалните протести в страната също продължават. Превозвачи в Ямбол, Сливен и Бургас излязоха на протест за втори път. Те се обявяват срещу високите акцизи и цените на горивата. В региона на Ловеч около 30 превозвачи се включиха в протестните действия. Браншът заплашва с пълно спиране на транспорта от 18 май.
Работещите в градския транспорт на София също планират действия. Те подготвят мащабен протест за 14 май 2025 г. Очаква се тогава движението на всички наземни линии да спре в 4:00 часа. Това ще бъде поредният знак за кризата в сектора.
Предишни протести вече блокираха ключови пътни артерии. Камиони и автобуси затвориха пътища в Пловдив, Ловеч и Русе. В някои случаи движението не беше спирано напълно. Превозвачите настояват за отлагане на разширяването на ТОЛ системата. Те търсят компромисни решения чрез директен диалог с управляващите.
Превозвачите настояват за държавна помощ в размер на 50 милиона евро и намаляване на акциза на горивата. Регионалният министър Гроздан Караджов коментира исканията на сектора. Той отхвърли възможността за оставка заради скандала с превозвачите. Според него плановете могат да се изпълнят след гласуване от Общинския съвет. Браншът в Русе изрази готовност за компромис при наличие на реален диалог. Секторът очаква спешна среща с новото транспортно министерство.
