Президентът Илияна Йотова: Добрите хора не са шумни, но трябва да ги познаваме
Президентът Илияна Йотова награди 29 достойни българи на специална церемония, подчертавайки силата на подадената ръка и заразното добро.
Президентът Илияна Йотова участва в тържествената церемония на инициативата „Достойните българи“. Събитието се организира от медийната платформа „24 часа“. По време на кампанията бяха отличени 29 достойни българи с големи сърца. Тези хора променят средата около себе си с добри дела. Илияна Йотова подчерта, че е трудно да се говори за достойнство. Тя предложи на присъстващите да си представят художествената картина на България.
Президентът сподели своята лична визия за тази картина. Тя би избрала светлите и меките тонове от палитрата. Йотова би подсилила образите на нашите съвременници. Според нея в България има много достойни хора. Тези личности често остават извън светлината на прожекторите. Те не търсят слава и не се саморекламират. Тяхното верую е да вършат работата си без излишен шум. Трудът им трябва да говори вместо тях.
Те винаги ще ти подадат ръка и затова на мен най-много ми харесва в знака на „Достойните българи“ тази подадена ръка. Аз така съм научена в моето семейство
Сред наградените е 11-годишната Деси от Варна. Тя събра над 3000 лева за лечението на 5-годишната Димана. Деси изработи и продаде ръчно направени гривни пред магазин в квартал „Аспарухово“. Днес малката Димана вече е добре благодарение на тази помощ. По време на церемонията Деси направи мил жест. Тя подари гривнички на доброто на Илияна Йотова и на актьора Даниел Пеев-Дънди.
Искам да ви кажа, че доброто е заразно и, когато човек има възможност, трябва да помогне
Друг отличен е актьорът Даниел Пеев-Дънди, победител в предаването „Като две капки вода“. Той направи изключителен жест на солидарност. Дънди дари голямата награда от шоуто – нов автомобил. Средствата отидоха за лечението на неговия състудент Боян Христов. Актьорът сподели, че истинското щастие идва от това да си добър човек. Той вярва, че доброто не трябва да се прави с очакване за възмездие.
Най-важното нещо за доброто е никога да не очакваш то да се върне. А когато станеш сутрин и се погледнеш в огледалото и си кажеш „Аз съм добър човек“ – от това по-истинско и хубаво нещо на света няма
Издателят Венелина Гочева нарече отличените „щастливи българи“. Тя връчи на Илияна Йотова специален колекционерски брой на вестника. На първата страница бяха изписани 35 неща, които правят президента щастлива. Йотова е първият държавен глава, попълнил анкетата „Щастието първа новина“. Тя признава, че се чувства щастлива, когато хората я наричат по име.
Президентът се обърна към журналистите и омбудсмана с благодарност. Тя ги призова да продължат да показват доброто и да заклеймяват несправедливостта. Илияна Йотова подчерта, че „24 часа“ вече е важна обществена платформа. Медията вади на светло успехите в икономиката, образованието и местната власт. Тези примери са нужни за цялото общество.
В контекста на събитието президентът отправи и важно политическо послание. Тя апелира всички български граждани да гласуват на предстоящите парламентарни избори. Според нея този вот ще предопредели бъдещия път на страната. Изборите в неделя са от решаващо значение за развитието на България. Йотова вярва в прозорливостта на българския народ.
Церемонията завърши с пожелания към всички номинирани. Президентът ги призова да запазят добротата в сърцата си. Тя изрази увереност, че доброто винаги ще съществува в миналото, настоящето и бъдещето. Летописът на достойните българи трябва да продължи. Всеки един от присъстващите е част от тази голяма общност на мечти и идеали.
