„Политико“: Тръмп прекара десетилетие в създаване на приятели в Европа. Сега те се отдръпват
Европейските националистически лидери се дистанцират от Доналд Тръмп преди изборите през 2027 г. Джорджа Мелони и Жордан Бардела вече не виждат в него политически актив, докато САЩ планират изтегляне на войски от Германия и Италия.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп на срещата на върха Г-7 СНИМКА: Ройтерс
Европейската популистка десница претърпява мащабна трансформация в отношенията си с Доналд Тръмп. Години наред националистическите лидери на континента приемаха неговата подкрепа като доказателство за глобален успех. Днес обаче ситуацията е коренно различна. С наближаването на ключови избори през 2027 г. в Италия, Франция и Полша, много лидери преосмислят тази връзка. Марката „Тръмп“ в Европа губи стойност, подкопана от неговите търговски войни и заплахи срещу Гренландия. Конфликтът с Иран, който повиши цените на горивата, допълнително отчужди европейските му съюзници. Интервенциите му вече се възприемат като политически експлозиви, които отблъскват умерените избиратели.
Ярък пример за този разрив е италианският премиер Джорджа Мелони. Преди тя беше смятана за най-видния съюзник на Тръмп в Европа. След срещата на Г-7 миналата седмица американският лидер заяви, че тя е „молила“ за снимка с него. Мелони реагира остро и го обвини в лъжа.
„Във всеки случай, моята популярност не те засяга. Предлагам ти да се фокусираш върху твоята собствена“, написа тя.
Тази промяна е видима и във Франция. Лидерът на „Национален сбор“ Жордан Бардела категорично отхвърли подкрепата на Тръмп. Той определи поведението на американския президент като „непредсказуемо“. Според Жан-Ив Дормажен от Cluster17, влиянието на Тръмп се превръща в „отровен подарък“.
„Тръмп наистина създава проблем за тези лидери. Докато техните избиратели са разделени относно Тръмп, все повече го виждат като заплаха“, коментира Дормажен.
Проучванията потвърждават тази тенденция. Данни на Cluster17 показват, че само малцинство го смята за „приятел на Европа“. Този процент е едва 18% сред избирателите на „Национален сбор“ и 23% сред поддръжниците на „Братя на Италия“. Подобна е ситуацията и в Германия. Едва 25% от привържениците на „Алтернатива за Германия“ виждат в него приятелски настроен лидер. Според изследване на Public First само 36% от избирателите на френската крайна десница вярват, че САЩ са надежден съюзник. Нов доклад на ЕСВП твърди, че Тръмп се опитва да наложи програмата си на ЕС, което засилва страховете на континента.
Новата Стратегия за национална сигурност на Тръмп допълнително нагнетява напрежението. В нея той описва Европа като „разпадаща се“ група държави със „слаби“ политици. Документът обявява край на разширяването на НАТО и поставя ЕС в ролята на „младши партньор“. Вашингтон планира да „насърчава съпротивата“ срещу статуквото по въпроси като миграцията. Тръмп вече започна изтеглянето на около 5000 войници от Германия. Обсъжда се и намаляване на военното присъствие в Испания и Италия. Тези действия предизвикват паника в Берлин, Париж и Лондон.
Във Великобритания Тръмп се превърна в тежест за Reform UK на Найджъл Фараж. Колебаещите се избиратели се дистанцират от популистката реторика, свързана с Вашингтон. В Унгария ситуацията също е критична. Вицепрезидентът Джей Ди Ванс посети страната, за да подкрепи Виктор Орбан. Залезът на Орбан и изгряването на Европа показват, че дори дългогодишните съюзници губят почва под краката си. След тежкото изборно поражение на Орбан, много крайнодесни лидери започват напълно да се дистанцират от Тръмп.
Германската партия „Алтернатива за Германия“ също промени курса си. Лидерите ѝ призоваха за ограничаване на пътуванията до САЩ преди регионалните избори. Войната с Иран задълбочи кризата на доверие. Мелони дори отказа американски военни самолети да използват италиански бази за операции срещу Техеран.
Единственото изключение остава Полша. Партията „Право и справедливост“ поддържа тесни връзки с Тръмп. Варшава остава ключов купувач на американско оръжие. Президентът Карол Навроцки използва тези отношения в битката си срещу премиера Доналд Туск. Ярослав Качински похвали „отличните отношения“ с Тръмп. Той определи като голям успех идеята за постоянна американска военна база в Полша. Анализаторът Войчех Шацки смята, че за Полша тези връзки са полезни.
„По-голямата част от поляците все още смятат, че сигурността им зависи от присъствието на американски войници“, обяснява Шацки.
В Полша 17% от всички анкетирани виждат в Тръмп приятел. Това е най-високият резултат сред изследваните седем държави. Въпреки това общата тенденция в Европа е към охлаждане на отношенията. Политиците, които администрацията на Тръмп се опитва да привлече, сега бягат от него, за да не губят гласове. Геополитическата тежест се премества към Източна Европа, докато традиционните съюзи на Запад се разпадат.
