Михаела Доцова: Очакваме справедливо наказание за палежа на български дипломатически автомобили в Скопие

Председателят на Народното събрание Михаела Доцова настоя за справедливо наказание след нападението срещу български дипломатически автомобили в Скопие. Прокуратурата повдигна тежки обвинения на извършителя.

Михаела Доцова: Очакваме справедливо наказание за палежа на български дипломатически автомобили в Скопие

Михаела Доцова

Време за четене: 2 мин. 23 юни 2026

Председателят на Народното събрание Михаела Доцова проведе официална среща с председателя на парламента на Северна Македония Африм Гаши. По време на разговора Доцова изрази сериозната загриженост на България относно зачестилите антибългарски прояви. Основен акцент в дискусията беше безпрецедентното нападение срещу автомобили на българската дипломатическа мисия в Скопие.

Палежът на двата дипломатически автомобила пред посолството на България в Скопие е извършен на 15 юни 2026 г. Инцидентът се случи около обяд. Превозните средства са били използвани от военния аташе и други служители на мисията. За щастие при нападението няма пострадали хора. Българската страна определя случая като поредно посегателство, породено от агресивния политически говор.

Доцова подчерта необходимостта от решителни действия от страна на македонските власти. Тя настоя за адекватна реакция от правораздавателните органи.

„Очакваме справедливо наказание, така че обществото да получи ясен сигнал, че подобни действия срещат адекватен отговор. За нас подобни прояви са недопустими“

Тези думи на Доцова отразяват позицията на София за нулева толерантност към насилието. Подобни действия застрашават сигурността на дипломатическите представители.

Според последните данни от разследването, на 22 юни 2026 г. бяха предприети важни правни стъпки. Главната прокуратура в Северна Македония повдигна обвинения за престъпления срещу международното право срещу извършителя. Заподозреният е 44-годишен мъж. Той ще отговаря конкретно за застрашаване на лица под международна защита. Прокуратурата вече внесе искане за постоянна мярка за неотклонение за срок от 30 дни.

Българският парламент вече прие специална резолюция по случая. В документа депутатите осъждат палежа и настояват за прозрачно разследване. Липсата на адекватна реакция в миналото създава усещане за безнаказаност. След палежа в Скопие българските институции засилиха дипломатическия натиск за гарантиране на сигурността. МВнР определи случая като резултат от нагнетяване на омраза.

Председателят на Народното събрание Михаела Доцова беше категорична, че европейският консенсус от 2022 г. не подлежи на предоговаряне. Тя припомни, че Република Северна Македония трябва да изпълни поетите ангажименти. Това включва приемането на съответните конституционни промени за напредък към Европейския съюз.

От своя страна Африм Гаши изрази съжаление за инцидента. Той подчерта ангажимента на страната си към изпълнението на европейските стандарти. Правителството в Скопие също осъди палежа. Властите обещаха максимални санкции за всеки опит за нарушаване на сигурността или разпространяване на омраза.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *