От Елена до Велико Търново: Северна България съпреживява емоцията на Джиро д’Италия

Вторият етап от Джиро д’Италия премина през Елена, Лясковец и Велико Търново при огромен интерес и запълнени хотели.

От Елена до Велико Търново: Северна България съпреживява емоцията на Джиро д'Италия

Снимка: БТА

Време за четене: 2 мин. 10 май 2026

Вторият етап от легендарната колоездачна обиколка на Джиро д’Италия премина през градовете Елена, Лясковец и Велико Търново. Месеци наред местните общности се подготвяха за това историческо спортно събитие. Хотелите и къщите за гости в региона посрещат зрители от целия свят. България е едва 11-та държава, която домакинства първите три етапа (Гранде Партенца) на престижното състезание. За Северна България това е уникален шанс да демонстрира своя туристически и спортен потенциал.

Еленският Балкан посрещна участниците с красива природа и традиционна българска гостоприемност. Районът е препълнен с туристи дни преди началото на втория етап. Стелиан Савов – председател на Съвета по туризъм в Елена, коментира значението на събитието:

„Хората от цял свят ще имат уникалната възможност да се запознаят с Еленския балкан, с автентичната ни храна, която е на световна висота. Това е добре за нашия град, хората ще се докоснат до историческото наследство, до красотите, до кристално чистия въздух, с който разполагаме.“

Управителят на къща за гости Костадин Савов споделя, че всички места за настаняване са запълнени още преди два месеца. Освен българи, сериозен интерес проявяват туристи от Румъния, Гърция и Турция. Местните производители на деликатеси също виждат възможност в международното събитие. Общо 543 километра от целия маршрут на обиколката се изминават на българска територия. Преди старта българските градове бяха в пълна готовност за предизвикателството.

Трасето премина през Лясковец, където колоездачите се изправиха пред най-тежкото изпитание. Денивелацията около Петропавловския манастир изискваше максимална концентрация и физическа издръжливост. Емилия Жилиева – зам.-кмет на Община Лясковец, подчерта значението на медийната експозиция:

„Който не е чувал за Лясковец случайно, сега наистина ще види и ще разбере къде се намира Лясковец и ще си направи труда да види къде сме, какво има около нас, предполагам, че в следващ момент ще си планира така почивката, че да дойде в Лясковец, защото Лясковец има какво да покаже.“

Вторият етап не премина без инциденти. Вчера при село Мерданя се случи тежко падане, което временно спря състезанието и доведе до наранявания на множество участници. Въпреки това обиколката продължи към Велико Търново с нестихваща еуфория. Градът живее в ритъма на състезанието вече три дни. Улиците са украсени в розово, а от крепостта Царевец се веят знамена в официалния цвят на Джиро д’Италия.

Великотърновският университет също се включи в празника с огромен надпис на италиански език. Любители-колоездачи от София също се включиха в емоцията, като преминаха трасето на етап II самостоятелно. Васил Давидов – колездач, сподели своите впечатления:

„България е много красива държава, тук има много условия за развитие на такъв вид спорт и се надявам това нещо да допринесе за развитието на спорта в България “

Днес състезанието навлиза в своята финална фаза у нас. Третият етап се провежда между Пловдив и София с обща дължина от 174 километра. Кметът на Пловдив Костадин Димитров даде старта от Централния площад. Маршрутът включва сериозни изкачвания през Боровец и Самоков с обща денивелация от 1600 метра. В столицата се организират специални атракции, включително масов парад и оперно представление край Панчарево. Общо състезателите ще изминат 3 459 километра до финала в Рим на 31 май.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *