Министър Димитров: Джиро д’Италия превърна България в световна сцена

Министърът на туризма д-р Илин Димитров обяви, че домакинството на Джиро д’Италия е показало България като вдъхновяваща дестинация пред милиони зрители по света.

Министър Димитров: Джиро д'Италия превърна България в световна сцена

министърът на туризма д-р Илин Димитров на последния етап от Джиро д'Италия в България СНИМКА: Министерство на туризма

Време за четене: 2 мин. 11 май 2026

Министърът на туризма д-р Илин Димитров обяви успешното домакинство на България на първите три етапа от Джиро д’Италия. Престижното колоездачно състезание превърна страната в глобална сцена за милиони зрители. Димитров благодари на организаторите, институциите, общините и бизнеса за отличната работа. Според него събитието е показало вдъхновяващия дух и енергията на страната ни.

България успешно посрещна първите три етапа от Джиро д’Италия, обхващащи близо 550 километра трасе. Маршрутът премина през Несебър, Бургас, Велико Търново, Пловдив и София. Това мащабно домакинство е доказателство за успешното сътрудничество между държавата и местната власт. Мирослав Боршош определи събитието като голям успех за името на България.

„550 километра на българска земя показаха страната ни перед милиони хора по света такава, каквато я познаваме ние – вдъхновяваща и пълна с енергия и дух“

Състезанието достига до над 800 милиона зрители чрез международно телевизионно и дигитално покритие. Вторият етап стартира от площад „Тройката“ в Бургас и приключи пред крепостта Царевец във Велико Търново. Трасето от 221 километра включваше преминаване през Айтос, Карнобат, Сливен и Стралджа. Колоездачите преодоляха 2600 метра положителна денивелация през Еленския балкан. Министър Илиев сравни мащаба на събитието с този на Формула 1.

Третият етап свързва Пловдив и София с дължина от 175 километра. Маршрутът включва изкачване към Рила и Боровец, което предложи голяма битка между спринтьорите. Кметът Васил Терзиев подчерта историческото значение на финала в столицата. Организаторите очакват над 30 000 туристи да посетят страната ни заради трите етапа.

Изпълнителният директор Пауло Белино определи българския старт като един от най-фантастичните в историята. Той похвали изключителната атмосфера и ентусиазма на българската публика по цялото трасе. Белино отбеляза, че организацията на събитието е била абсолютно перфектна.

„Вашата страна се показва по цял свят. Ентусиазмът е толкова голям, че не го очаквахме. Атмосферата е една от най-добрите, които сме преживявали. Всичко беше абсолютно перфектно“

Министър Димитров отправи специална благодарност към хилядите хора по улиците на Бургас, Несебър и София. Те превърнаха преминаването на Giro d’Italia в истински празник на спорта. Министърът вярва, че светът ще запомни красотата и сърцето на България.

„Убеден съм, че след тези дни милиони хора по света ще запомнят не само Giro d’Italia, но и страната ни – с нейната красота, дух и сърце. Заповядайте в България“

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *