Кадър с шофьора минути преди трагедията на АМ „Струма“ повдига нови въпроси
Нов кадър от толкамерите показва шофьора на камиона с телефон и чаша минути преди катастрофата на АМ „Струма“. Разследването продължава без доказателства за спукана гума.
Разследването на тежката катастрофа на автомагистрала „Струма“ навлиза в нова фаза след появата на скандален кадър. Снимка от толкамерите, разпространена в социалните мрежи, показва шофьора на камиона в компрометираща ситуация минути преди удара. На изображението 53-годишният водач държи мобилен телефон в едната си ръка и чаша в другата.
Николай Попов, баща на загиналата при инцидента 12-годишна Сияна, публикува кадъра и повдигна нови въпроси за трагедията. Агенция „Пътна инфраструктура“ официално не потвърждава автентичността на снимката пред медиите. Източници на „По света и у нас“ обаче твърдят, че заснемането е станало около 50 километра преди сблъсъка. Тази информация поставя под съмнение концентрацията на водача по време на дългия преход.
В момента разследващите органи работят по няколко версии за причините за инцидента. Шофьорът Енчо Денев твърди, че предна лява гума на камиона се е спукала внезапно. До този момент липсва техническа експертиза, която да подкрепи тезата на Денев за техническа неизправност. Анализите на органите на реда също не откриват доказателства шофьорът да е заспал зад волана по време на движение.
Статистиката за професионалното минало на водача разкрива системни нарушения на правилата за движение. Енчо Денев има регистрирани 20 глоби за пътни нарушения и е участвал в друга катастрофа преди две години. Тези факти засилват общественото недоволство и въпросите относно неговата професионална пригодност. Шофьорът, погубил двете деца, продължава да настоява на своята версия за внезапен инцидент.
Установено е, че тежкотоварният автомобил се е движил с разрешената скорост от 90 км/ч в активната лента. Предстои назначените комплексни експертизи да изяснят механизма, по който камионът е разкъсал мантинелата. Машината е навлязла в насрещното платно, където е последвал фаталният удар с лекия автомобил.
Трагедията почерни семействата на две 9-годишни деца от футболния клуб „Славия“. При инцидента загина и бащата на едно от момчетата. Тежко остава състоянието на пострадалата жена, която е на 49 години. Тя е настанена в болница в Пловдив с реална опасност за живота. Нейният съпруг, който е треньор на децата, вече е изписан за домашно лечение.
Разминаването между разказите на очевидци, кадрите от камерите и твърденията на шофьора създава напрежение в хода на делото. Роднините на жертвите настояват за пълна прозрачност и бързи резултати от автотехническата експертиза.
