„Звезда на челото“: Пътят на Олга Борисова от село Жиленци до световните сцени
Олга Борисова изминава пътя от бедното село Жиленци до най-големите световни сцени, печелейки награда „Грами“ и признание от Световната енциклопедия за музика.
Олга Борисова Снимка личен архив Олга Борисова и Даниел Спасов (двамата вляво) в една от съвместните си изяви на сцената Снимка: Личен архив Олга Борисова в първите години на кариерата си като народна певица Снимка: Личен архив Олга Борисова с Даниел Спасов (вляво) и Милен Иванов пеят на фестивал в с. Царевец. Снимка: Личен архив Олга Борисова Снимка: Личен архив
На 28 юни се навършват 85 години от рождението на прочутата народна певица Олга Борисова. Нейният житейски път прилича на приказка, започнала в бедност и завършила с триумф на най-престижните музикални подиуми. Родена през 1941 година в кюстендилското село Жиленци, тя израства в изключително трудни условия. Като дете Борисова дори не може да отиде на училищна екскурзия до съседния Кюстендил поради липса на средства. В тези горчиви моменти една случайна среща с циганка променя съдбата ѝ. Жената предсказва, че момичето е родено със „звезда на челото“ и ще обиколи света. Години по-късно, пеейки пред препълнени зали в Париж, Олга осъзнава, че всичко е било предопределено.
Професионалният ѝ възход започва след среща с композитора Коста Колев в Кюстендил. Той чува нейния глас зад кулисите и веднага разпознава огромния ѝ талант. През 1961 година Борисова заминава за София и се явява на прослушване в Ансамбъла за народни песни на БНР. Макар и приета веднага, тя се сблъсква с тежки лични изпитания. Консервативната среда в дома на съпруга ѝ и съпротивата на родителите ѝ я принуждават временно да се откаже от мечтата си. Въпреки това през 1964 година певицата взема съдбоносно решение. Тя напуска селото, развежда се и се установява в малка квартира до гарата в София с двете си деца. В същата сграда тогава живеят и други легенди като Янка Рупкина и Калинка Вълчева.
Ако решиш да се върнеш в ансамбъла, вратите на радиото са отворени!
Тези думи на Коста Колев се превръщат в нейна пътеводна светлина. Олга Борисова се утвърждава като една от най-ярките индивидуалности в ансамбъла, който по-късно целият свят ще познава като „Мистерията на българските гласове“. Нейната красота често е сравнявана с образите от картините на Владимир Димитров – Майстора. **Олга Борисова печели престижната награда „Грами“ през 1991 година.** Това признание идва като част от световния успех на българското вокално изкуство. Малко известен факт е, че тя е и първата водеща на предаването „Бразди“ по Българската национална телевизия. Подобно на други големи артисти, нейният път е изпълнен с емоции, които често се превръщат в плач, подобно на Силви Вартан при завръщането ѝ в България.
Международната ѝ кариера е впечатляваща. През 1968 година, по време на Световния младежки фестивал в София, аржентинският писател Алфредо Варела пада на колене пред нея. До края на живота си той ѝ изпраща пощенски картички от всяка точка на планетата. **През 1994 г. името на певицата е включено в Световната енциклопедия за музика в Лондон.** Борисова пее на всички континенти, включително в Етиопия и Мозамбик, където научава местния химн за по-малко от час. Нейната способност да вълнува публиката е пословична. Композиторът Красимир Кюркчийски я описва по неповторим начин.
Тя беше мълния от емоции, не можеше да пее служебно или формално, да не се вълнува, непрекъснато се усъвършенстваше, не се примиряваше с неправдите, имаше силно изразена обществена нагласа.
В личния си живот Олга преживява бурни връзки и разочарования. След два неуспешни брака тя решава да се посвети изцяло на музиката. Един от най-значимите хора в живота ѝ остава композиторът Христо Тодоров, който създава аранжиментите на най-красивите ѝ песни. За Олга сцената е място за пълно себеотдаване, където най-страшна е смълчаната зала, изискваща съвършенство. **Президентът Румен Радев удостоява изпълнителката с почетен знак през 2021 година.** Отличието е признание за нейния изключителен принос към българския фолклор.
Певицата почива на 21 септември 2025 година след тежка битка с рак на панкреаса. До последно тя работи за съхраняването на уникалния български вокален стил чрез формацията „Гласове на традицията“. През юни 2026 година в София и Кюстендил се организират мащабни концерти в памет на 85-ата годишнина от рождението ѝ. На тези събития Школата за фолклорни вдъхновения „Олга Борисова“ представя нейните емблематични песни, включително шедьовъра „Вградена невеста“. Гласът на Олга Борисова остава в историята като символ на национална гордост и духовност.
Времето не обича и не мрази никого, към никого то не е безразлично. То отнася всичко!
