Властите в Мианмар унищожиха наркотици за 600 милиона долара

Властите в Мианмар унищожиха над 50 тона наркотици на стойност 600 милиона долара при мащабна церемония в Янгон.

Властите в Мианмар унищожиха наркотици за 600 милиона долара

Властите в Мианмар изгарят заловените наркотици. Снимка: Туитър

Време за четене: 2 мин. 26 юни 2026

Властите в Мианмар проведоха мащабна акция по унищожаване на конфискувани наркотици на стойност 600 милиона долара. Церемонията се състоя в покрайнините на Янгон, най-големият град в страната. Поводът за събитието бе Международният ден на ООН за борба срещу злоупотребата с наркотици и незаконния трафик. Над града се издигнаха гъсти облаци черен дим от изгарянето на огромни количества забранени субстанции.

По време на операцията бяха унищожени над 50 тона хероин, опиум, кетамин, метамфетамин и марихуана. Властите включиха в списъка и големи количества кристален метамфетамин. Полковник Аун Мият Со от полицията в Янгон съобщи важна подробност. Пазарната стойност на изгорената дрога тази година е над два пъти по-висока от миналогодишната. Само в Янгон бяха изгорени 31 различни вида наркотици, оценени на 321 милиона долара.

Мианмар вече официално се смята за най-големия производител на опиум в света според данни на ООН. Това стана факт след значителния спад в производството на Афганистан под управлението на талибаните. През 2024 г. култивираните площи с опиумен мак в Мианмар са се увеличили със 17%. Те вече достигат 53 100 хектара. Очакваното производство е около 1010 метрични тона. Въпреки мащабните изгаряния, властите са конфискували едва около 3 тона или 0.3% от общото производство.

Вътрешната политическа ситуация в страната остава изключително сложна и напрегната. Бизнесът с наркотици се контролира предимно от местни етнически милиции. Тези организирани групи водят активна гражданска война срещу военното правителство. Армията взе властта през 2021 г. след преврат срещу демократично избраната Аун Сан Су Чжи. Оттогава много райони в страната се контролират от милиции, съюзени с продемократични групи.

Военното правителство твърди, че милициите използват наркотрафика за финансиране на своите въоръжени въстания. Според властите тези групи отказват да участват в мирни процеси заради доходоносната търговия. През януари армията обяви най-големите конфискации в историята на страната в щата Шан. При серия от рейдове бяха ударени 12 обекта за производство на дрога и специализирано оборудване.

Сое Хтут, лидер на Централния комитет за контрол на злоупотребата с наркотици, направи откровено признание. Той заяви, че опитите за разгромяване на многомилиардния трафик се оказват неефективни. Производството и разпространението остават без промяна въпреки масовите арести на производители и трафиканти. В същото време опозиционни групи обвиняват самото военно правителство в участие в нелегалния бизнес. Те твърдят, че армията финансира своите операции чрез печалбите от дрога.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *