Три нарушения при демонтажа на влека и строежа на нов лифт на Мальовица
ДНСК установи три нарушения при строежа на нов лифт на Мальовица. Министър Иван Шишков обяви проекта за незаконно строителство поради отклонения от плановете.
Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) констатира три нарушения при премахването на стария влек и изграждането на нов лифт на Мальовица. Регионалният министър Иван Шишков публично обяви обекта за незаконно строителство. Той подчерта, че дейностите продължават въпреки издадената заповед за спиране.
ДНСК издаде официална заповед за спиране на строителството на 15 юни. Инспекторите установиха сериозни отклонения от одобрените планове. На място се извършва изцяло ново строителство вместо предвидената реконструкция. Инж. Георги Даракчиев обясни ситуацията пред медиите.
По-същественото е, че са допуснати съществени отклонения от одобрения проект – въз основа, на който е издадено разрешение за строеж, премахнати са всички съществуващи съоръжения и фундаменти и се извършва изцяло ново строителство. Наименованието на строежа е „модернизация и реконструкция“ на ски влек в седалков лифт. Но то самото заглавие мисля, че е еднозначно и ясно…
Властите посочват и второ нарушение спрямо изискванията на РИОСВ. Строителните работи са започнали в периода април – юни въпреки наложената забрана. По екологични норми дейностите е трябвало да стартират през септември. Инвеститорът твърди, че е уведомил инспекцията за липсата на защитени видове.
Консултантът на възложителя Николай Андреев категорично отрича обвиненията. Той заявява, че всяка буква на закона е спазена стриктно. Андреев обяснява подмяната на елементите като част от процеса по модернизация.
Не може да се каже, че има отклонения. Във всяка една модернизация, когато има слаб елемент в бетоновата конструкция, се заздравява. Когато има елемент, който не може да носи, се подменя. Доста ще се подобри самият туризъм тук – дали през зимата или лятото, защото все пак това е едно удобство.
Спорът за изграждането на лифта на Мальовица става съдебен казус. Пресслужбата на курорта настоява, че проектът е напълно законен. Те твърдят, че ДНСК по-рано не е считала реконструкцията за нов обект.
Инвестицията се свързва публично с името на бизнесмена Христо Ковачки. Туристите помнят стария влек като 40-годишно съоръжение. Строителните дейности започнаха в края на май и трябва да завършат през ноември. ДНСК твърди, че премахването на всички елементи превръща ремонта в нов строеж. Това изисква съвсем различни разрешителни процедури според действащото законодателство. Контролните органи са категорични, че проектът излиза извън рамките на разрешеното.
Министър Иван Шишков настоява, че законът трябва да се спазва безусловно. В момента казусът се разглежда от съда. Подобни спорове засягат възстановяването на зимните курорти и екологичния баланс.
Инж. Даракчиев допълни, че премахването на старите фундаменти променя характера на обекта. Властите изискват пълно съответствие с издаденото разрешение за строеж. Инвеститорите смятат заздравяването на конструкциите за необходима мярка за безопасност. Проектът цели да подобри условията за летен и зимен туризъм в района.
