Тервел Замфиров и Лора Христова се срещнаха за първи път на „Достойните българи“

Сноубордистът Тервел Замфиров и биатлонистката Лора Христова се срещнаха за първи път на живо по време на церемонията „Достойните българи“. Двамата олимпийски медалисти споделиха вълнението си от историческите успехи за България.

Тервел Замфиров и Лора Христова се срещнаха за първи път на „Достойните българи“

Тервел Замфиров и Лора Христова заразяват с отлично настроение и наистина се радват да се видят за първи път на живо по време на “Достойните българи”. СНИМКА НИКОЛАЙ ЛИТОВ Тервел Замфиров и Лора Христова на сцената на “Достойните българи 2026” - с почетните си знаци и специалните първи страници от “24 часа”. СНИМКА: ЙОРДАН СИМЕОНОВ Тервел Замфиров и Лора Христова на сцената на “Достойните българи 2026” - с почетните си знаци и специалните първи страници от “24 часа”. СНИМКА: ЙОРДАН СИМЕОНОВ Тервел Замфиров и Лора Христова на церемонията на "24 часа". СНИМКА: НИКОЛАЙ ЛИТОВ Тервел Замфиров и Лора Христова на церемонията на "24 часа". СНИМКА: НИКОЛАЙ ЛИТОВ Тервел Замфиров и Лора Христова на сцената на “Достойните българи 2026” - с почетните си знаци и специалните първи страници от “24 часа”. СНИМКА: ЙОРДАН СИМЕОНОВ Лора Христова на церемонията "Достойните българи"

Време за четене: 4 мин. 27 юни 2026

Церемонията „Достойните българи“ събра двете най-ярки млади звезди на зимните ни спортове. Сноубордистът Тервел Замфиров и биатлонистката Лора Христова се видяха на живо за първи път по време на престижното събитие. Те спечелиха исторически олимпийски отличия на игрите в Милано/Кортина в началото на тази година. Въпреки че публиката често ги виждаше на снимки с медалите им, двамата спортисти не се познаваха лично до този момент.

21-годишният Тервел и 23-годишната Лора са определяни като новите принц и принцеса на българските зимни спортове. Вестник „24 часа“ организира 23-ата церемония „Достойните българи 2026“, която стана повод за тяхната емоционална първа среща. Те излязоха заедно на сцената, за да получат признание за своя труд и за това, че са красивото лице на страната ни.

Тервел Замфиров спечели първия медал за България от зимни олимпийски игри от 20 години насам. Неговият успех в Ливиньо прекрати дългата пауза след олимпийските игри в Торино през 2006 г. Тервел Замфиров от Team Visa: Чувствам се благословен, сподели той за сбъднатата си детска мечта. Неговото постижение донесе огромна гордост на родния му град Перник, където бе посрещнат с тържественост.

Лора Христова завоюва първо отличие за българския биатлон от 24 години насам. Тя постигна този исторически успех в Антхолц-Антерселва. Последното подобно отличие за биатлона датираше от Солт Лейк Сити 2002, години преди троянката да се роди. Лора разтресе с 9 по Рихтер световния биатлон и се превърна в първия медалист в този спорт след ерата на Екатерина Дафовска и Ирина Никулчина.

Двамата спортисти не скриха радостта си от запознанството по време на церемонията. Тервел призна с широка усмивка:

“Добре че беше церемонията “Достойните българи” на “24 часа”, за да се запознаем. Опитваме се да се нацелим от много време, обаче все се разминавахме”

Лора Христова добави, че винаги е вярвала в успеха на българския сноуборд:

“Тъкмо му казвах, че медалите, които очаквах да спечелим на зимните олимпийски игри, бяха в сноуборда”

Двумедалното представяне на България в Милано/Кортина е най-успешното за страната ни от 2002 година. Тогава България за последно имаше повече от един представител на подиума. Тервел и Лора са част от най-новото поколение успешни спортисти, които действат като най-добрите посланици на страната ни по света.

На сцената на достойните Тервел Замфиров се обърна към публиката с вдъхновяващо послание:

“Давайте обич, труда си, времето си, защото, както пее Емил Димитров, “Ако си дал, не си живял напразно”

Лора също сподели вълнението си от получената оценка за нейния упорит труд през годините:

“Надявам се да правя така, че България да се гордее с мен и занапред”

Двамата спортисти изразиха дълбоко уважение към останалите наградени на церемонията. Те споделиха, че се чувстват вдъхновени от „тихите герои“ на България. Лора описа преживяването си на сцената:

“Усетих истинска благодарност, че имах шанса да бъда редом до толкова много достойни българи”

Тервел допълни нейната мисъл, подчертавайки силата на доброто в обществото:

“Атмосферата беше много зареждаща – с толкова много добри хора, достойни за уважение и заслужаващи именно това признание, което получиха. Хора, които вдъхновяват както нас, така и милиони други българи”

Относно бъдещето си в спорта, двамата залагат на здравето и спокойствието. Лора Христова подчерта, че не иска да си поставя излишно напрежение:

“Единственото, за което се надявам, е да имаме здраве, за да можем да караме България да се чувства горда”

Тервел подкрепи нейната позиция и разкри своя нов подход към професионалния спорт:

“Пак заставам зад нея и думите ѝ. Казвам го на всички, дори в разговори с приятели – избягвам да имам очаквания, защото очакванията са много деструктивни за един спортист. Пожелавам ни да сме здрави, да правим това, което обичаме. Ние се трудим, даваме времето и живота си за спорта и за България. Нека да сме здрави, за да имаме шанс да представяме страната си на най-високо ниво”

Въпреки че спортните им календари са различни, те следят успехите си с интерес. Тервел отбеляза, че е имал позитивна нагласа за представянето на биатлона и другите зимни дисциплини:

“Истината е, че биатлонът и сноубордът, както и алпийските ски в лицето на Алберт Попов, бяха най-голямата надежда на България на олимпийските игри. Но подиумът за световната купа на Влади Зографски показа, че можем да се надяваме и в ски скока”

Тервел изрази радост, че неговият медал е бил придружен от този на Лора, което дава допълнително самочувствие на целия отбор:

“Всеки медал дава самочувствие. Много се радвам, че моят не беше като глас в пустиня, а се придружи от медала на Лора. Ние и двамата сме много млади състезатели, така че вярвам, че в бъдеще ни очакват по-щастливи олимпийски игри”

Президентът Йотова също изрази официална гордост от постиженията на двамата олимпийци. С техните медали общият брой зимни олимпийски отличия за България стана осем. Местните общности в Троян и Перник продължават да празнуват успехите на своите съграждани, които върнаха страната ни на световната спортна карта.

Първата среща на Тервел и Лора завърши с пожелания за бъдещи златни усмивки. Те доказаха, че освен големи атлети, са и достойни личности, които вдъхновяват нацията.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *