Ще има ли воден режим в Плевен и Ловеч това лято? Властите вземат спешни мерки

Правителството предприема спешни мерки срещу водния режим в Плевен и Ловеч. Вижте графиците за спиране на водата и плановете за ремонт на инфраструктурата.

Ще има ли воден режим в Плевен и Ловеч това лято? Властите вземат спешни мерки
Време за четене: 2 мин. 26 юни 2026

Министерството на регионалното развитие и благоустройството предприема спешни мерки за справяне с водната криза в Плевен и Ловеч. Регионалният министър Иван Шишков обяви действията след среща с представители на водния холдинг и операторите. Ситуацията в региона остава критична заради остарялата инфраструктура и липсата на свързаност с допълнителни източници. Финансирането за мащабните проекти ще бъде осигурено от следващия държавен бюджет.

Николай Копринков, началник на политическия кабинет на министър-председателят, изрази остра критика към управлението на водните ресурси.

Водните ресурси на страната не се управляват достатъчно добре, да не кажа зле, в резултат на което през последните години някои райони бедстваха заради липса на вода. Започваме незабавни действия и предприемане на мерки за минимизиране на риска от воден режим в множество райони от страната.

В Плевен и Ловеч вече е въведен воден режим поради намален дебит на водоизточниците. В Плевен водата спира от 23:00 до 05:00 часа. В Ловеч ограничението важи от 22:00 до 06:00 часа за по-голямата част от града. Тези мерки са наложени и заради текущи ремонти по водопровод „Черни Осъм“.

Министър Иван Шишков коментира приоритетите за обновяване на мрежата в региона.

Продължаваме разбира се подмяната на уличната водопроводна мрежа в плевен, приоритетен обект, очаквайте да бъде направена и проверка от мррб да видим наистина как се движат тези ремонтни дейности. Започваме много сериозна кампания по това тази година и да има режим в Плевен и Ловеч, той да е минимален, надяваме се включително и да няма.

Властите обявиха, че единственото дългосрочно решение е строителството на язовир „Черни Осъм“. Този мащабен проект ще отнеме около 10 години според регионалния министър Виолета Коритарова. Междувременно правителството утвърди 21 конкретни мерки с крайни срокове за подобряване на водоснабдяването. Те включват реконструкция на водопроводи, нови помпени станции и търсене на нови източници.

За селата Бохот, Брестовец, Къшин, Ласкар, Николаево, Ралево и Тодорово са осигурени водоноски до приключване на ремонтите. В Плевен и Ловеч действат строги забрани за ползване на питейна вода за поливане, басейни и миене на коли. Локо Лозев от ВиК холдинга увери, че всеки литър с добро качество ще бъде насочен към потребителите. Премиерът постави за цел край на водния режим до следващото лято.

Властите очакват значително облекчаване на ограниченията в началото на следващата седмица. Това зависи от стабилизирането на водния поток след приключване на аварийните дейности. Аналогични мерки срещу разхищението на вода са въведени и в други общини като Нова Загора и Ямболска област.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *