Саниран блок 39 в Добрич се руши въпреки инвестиция от близо милион лева

Саниран с близо милион лева блок в Добрич се руши, докато фирмата-изпълнител е изчезнала. Въпреки дефектите, сградата е получила Акт 16 в края на 2024 г.

Саниран блок 39 в Добрич се руши въпреки инвестиция от близо милион лева
Време за четене: 2 мин. 26 юни 2026

Блок 39 в град Добрич се превърна в ярък пример за некачествено строителство и липса на контрол. Сградата е одобрена за обновяване с европейски средства още през 2019 година. Близо един милион лева са изразходвани за санирането на блок 39 в Добрич, но резултатите са отчайващи за обитателите. Още в гаранционния срок мазилката започва да пада масово. Течовете в апартаментите са станали ежедневие за десетки семейства.

Жителите разказват за системни пропуски при изпълнението на проекта. Пламен Петров описва техническите дефекти:

„Подпрозоречни дъски не са сложени, запечатани са отводнителите на дограмите. Отстрани не е силиконирано, оттам водата естествено отива по мазилката и я надува, и зимата като замръзне?! Има теч покрай комините, шапките са паднали горе – ламаринени, големи.“

Подобни проблеми с обновяването на жилищни сгради не са изключение в страната. Често жители на Благоевград сигнализират за сериозни дефекти при санирането, което подчертава националния мащаб на проблема.

Мазилката на блока в Добрич се руши при всеки по-силен вятър или дъжд. Николинка Димитрова описва опасната ситуация:

„Ами пада, ако има силен вятър, дъжд, просто вървиш и ти пада отгоре – ето, то си е цялото паднало. Прозорците текат, ламарините не сложени. Допълнително ние си търсихме майстори да си оправяме ъглите. Теч има и върху домофоните.“

Живущите са принудени сами да наемат майстори за спешни ремонти. Мариян Христов допълва:

„Като се махна мазилката, отдолу е пясък, никаква спойка между материали. Технологично време не е спазено, те го правиха зимата, смениха се тука много майстори – днеска едни, утре други, остават тука, заминават и просто след тях беше пълна анархия!“

Ситуацията се усложнява от факта, че фирмата-изпълнител вече не съществува. Това прави невъзможно активирането на петгодишната гаранция по стандартния законов ред. Община Добрич е правила опити да се свърже със строителя и надзорната фирма, но без успех. Въпреки констатираните дефекти, Община Добрич е издала Разрешение за ползване (Акт 16) на 7 ноември 2024 година. Това решение предизвика сериозно недоволство сред собствениците и политическите сили в града.

Проблемите с изпълнението на такива проекти понякога достигат до абсурдни ситуации. В друг подобен случай в Бургас зазидаха климатици в изолацията на блок, което отново показва липсата на надзор. В Добрич пет политически сили вече събират подписи за нова извънредна сесия на Общинския съвет.

Основната тема на предстоящото заседание ще бъде предложение за поемане на нов общински дълг. Предвижда се тегленето на кредит до 2 милиона лева за срок от 10 години за довършване на блока. От БСП обаче напомнят за сериозни законови пречки. Според Закона за общинския дълг, дългосрочен кредит не може да се поема след 39-ия месец от мандата на съвета. На 22 януари 2025 година е насрочена извънредна сесия на Общинския съвет, на която ще се търси изход от патовата ситуация. Общината обещава да съдейства на гражданите в рамките на своите компетенции.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *