Работната среща в Министерския съвет обсъжда критичното безводие в страната
Министерският съвет обсъжда кризата с безводието в България. Над 15 хиляди души са на режим, а 2/3 от тръбите са остарели. Вижте мерките на министър Шишков.
Проблемът с липсата на питейна вода в редица населени места влиза за спешно обсъждане в Министерския съвет. Властите организират работна среща за намиране на изход от тежката ситуация. По последни данни **близо 15 хиляди души са засегнати от режим на водата** в страната.
Анализите на институциите показват, че **ситуацията е най-тежка в Търговище и Велико Търново**. Жителите на тези области се сблъскват с ежедневни ограничения в захранването. Кризата засяга както големи градове, така и по-малки населени места. Основният фокус на срещата е идентифицирането на най-критичните точки в държавата.
Експертният анализ сочи, че **остарялата водопреносна мрежа е един от основните проблеми** за сектора. Голяма част от инфраструктурата не е обновявана от десетилетия. Данните разкриват, че **около 2/3 от тръбите са азбестоциментови** и са с изтекъл експлоатационен срок. Тези съоръжения са изключително амортизирани и водят до огромни загуби на ресурс. Повече за състоянието на мрежата може да научите в материала 64% от ВиК тръбите като сито.
Допълнителни 14% от водопроводната мрежа в страната са изградени от стоманени тръби. Те са силно податливи на корозия, което предизвиква постоянни течове и аварии. На много места в България липсват и достатъчно нови водоизточници. Това допълнително усложнява осигуряването на редовно водоподаване за населението.
В началото на месеца министър Шишков направи важно изявление пред народните представители. Той подчерта, че частичните ремонти вече не са достатъчни за справяне с кризата. Според него е необходима цялостна стратегия за обновяване на ВиК сектора.
трайното решаване на проблема с безводието в страната преминава през мащабна подмяна на амортизираната водопроводна мрежа.
Държавната власт вече предприема мерки за подпомагане на най-засегнатите райони. В някои случаи се налага осигуряване на алтернативни доставки на питейна вода. Пример за такива действия е моментът, в който правителството отпуска бутилирана вода за Плевен и Свищов. Тези мерки обаче са само временни до намирането на дългосрочно техническо решение.
Работната среща в Министерския съвет ще разгледа и финансовите възможности за мащабни ремонти. Обсъждат се конкретни инвестиционни проекти за подмяна на най-старите тръбопроводи. Министър Шишков настоява за координация между министерствата и местните ВиК дружества. Целта е да се намалят загубите по мрежата и да се гарантира сигурност за потребителите. Инфраструктурните проблеми остават най-голямото предизвикателство пред нормалното водоподаване в България.
