Протест в Карлово: Детското отделение на болница „Д-р Киро Попов“ е пред закриване

Жители на Карлово излязоха на протест заради опасността от закриване на детското отделение в местната болница поради недостиг на лекари.

Протест в Карлово: Детското отделение на болница „Д-р Киро Попов“ е пред закриване

Снимка: БНТ

Време за четене: 2 мин. 5 май 2026

Жители на Карлово организираха мащабен протест пред местната болница „Д-р Киро Попов“. Те изразяват сериозни опасения относно бъдещето на детското отделение в града. В момента ситуацията в педиатрията е критична. В педиатричното отделение на болницата в Карлово работят едва четирима лекари. Този малък екип е подложен на системно и прекомерно натоварване.

Медиците в отделението вече не издържат на тежкия график. Един от лекарите е намерил алтернативна работа и възнамерява да напусне. Друг специалист от екипа вече е в пенсионна възраст. Четирима медици отказват да продължат работа поради прекомерно натоварване и липса на почивка. Тази ситуация поставя под въпрос възможността за оказване на качествена медицинска помощ.

д-р Нася Димитрова – завеждащ „Детско отделение“ в МБАЛ „Д-р Киро Попов“ – Карлово сподели пред медиите за тежките условия на труд:

Този персонал наличен не дава шанс нито за ползване на отпуск, нито за болничен, нито за това, че имаш болно дете вкъщи. Аз самата не съм добре – нощна, няма как да кажа на някой вземете го, преди мен колежката излиза от 24 часа също.

Протестиращите граждани насочват своето недоволство и към ръководството на лечебното заведение. Те смятат, че мениджърът на болницата не се справя с управлението. Част от хората открито настояват за неговата оставка. Подобно напрежение се наблюдава и в други региони, като например лекари протестират в Павликени срещу промени в тяхното ръководство.

Местната власт в Карлово реагира на ескалиращото напрежение сред населението. Извънредна сесия на Общинския съвет за проблемите в болницата е насрочена за 7 май 2026 година. На това заседание общинските съветници ще търсят изход от кризата в педиатрията. Обсъжданията ще се фокусират върху намирането на нови кадри и подобряване на условията.

Гражданите на Карлово са притенени от негативната тенденция в здравеопазването. Преди време в същото лечебно заведение вече беше закрито родилното отделение. Това засилва страховете, че детското отделение ще последва същата съдба. Жителите на региона се чувстват лишени от основни здравни услуги за своите деца. Подобни казуси с детски отделения са познати, като например казусът с МБАЛ „Св. Анна“ и отделението по детска хирургия.

Болницата „Д-р Киро Попов“ обслужва пациенти от три общини – Карлово, Калофер и Клисура. Закриването на педиатрията ще остави хиляди семейства без достъпна медицинска грижа в близост до домовете им. Родителите са категорични, че няма да спрат с протестите си. Антония Добрева изрази общото мнение на присъстващите на демонстрацията:

Ние сме тук като граждани, като родители, като пациенти които в действителност са притеснени, че Карлово ще остане без достъпна медицинска грижа.

Лекарите подчертават, че липсата на персонал прави невъзможно спазването на нормален работен график. Те често работят по 24 часа без прекъсване. Това застрашава здравето както на лекарите, така и на малките пациенти. Проблемите в МБАЛ „Д-р Киро Попов“ изискват спешни мерки от страна на общината. Общността очаква конкретни решения на предстоящата сесия на 7 май.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *