Приказни герои оживяват в „Гео Милев“: Стенописи променят облика на столичния квартал

Графити-артисти преобразяват фасади на ул. „Хубавка“ в София с приказни сюжети и народни носии като част от мащабна инициатива за облагородяване на квартал „Гео Милев“.

Приказни герои оживяват в „Гео Милев“: Стенописи променят облика на столичния квартал

Снимка: БНТ

Време за четене: 2 мин. 27 юни 2026

Столичният квартал „Гео Милев“ променя своя облик чрез силата на градското изкуство. Приказни сцени оживяват върху фасадите на две жилищни сгради в района. Графити-артисти превръщат сивите стени в цветни детски истории през този уикенд. Инициативата принадлежи на фондация „Гласът на улицата“ и цели да внесе нов живот в градската среда.

На улица „Хубавка“ вече започна активното оцветяване на два нови стенописа. До този момент те съществуваха само като предварителни скици върху бетонните повърхности. Стенописите на улица „Хубавка“ се създават на 27 и 28 юни 2026 година. Темите на произведенията са изцяло насочени към най-младите жители на квартала. Единият проект пресъздава сцени от обичани приказки като „Хензел и Гретел“, „Червената шапчица“ и „Пинокио“. Вторият стенопис е посветен на българските традиции и автентичните народни обичаи. В него са изобразени момче и момиче, облечени в традиционни носии.

Тази мащабна трансформация следва тенденцията за естетизация на публичните пространства в София. Подобен успех беше постигнат, когато фасадата на детска градина в София се преобрази в приказна картина. Сега усилията са фокусирани върху междублоковите пространства в „Гео Милев“. Трима професионални художници превръщат идеите в реалност пред очите на местните жители. Деца и родители се събират на място, за да наблюдават творческия процес отблизо.

Първо си правим скица вкъщи, която да отговаря на пропорциите на стената, взимаме подходящите цветове, тук разчертаваме и оттам започваме да пълним с цветовете и да оформяме самите рисунки.

Така графити артистът Борис Христов описва техническата страна на своята работа. Основната мисия на проекта е да създаде настроение и цвят в ежедневието на хората. Николет Галутцова от фондация „Гласът на улицата“ подчертава важността на социалния елемент в тези инициативи.

Нашата инициатива е повече към тясно облагородяване на кварталните площи. Тоест правим го за обществото, в кварталите. Понеже ние вярваме, че рисунките настина сплотяват хората и дори този ивент днес, според мен, ще го докаже. Ще дойдат деца, ще се забавляват, ще видят културата.

Проектът цели да сплоти общността чрез визуално изкуство и споделени преживявания. Това е част от по-широката стратегия за подобряване на района. Наблизо беше финализирана и трансформацията на подлеза при улица „Александър Жендов“ на бул. „Цариградско шосе“. Всички тези действия работят за една по-приветлива градска среда.

Облагородяването на квартала продължава с още интересни събития за децата. На 30 юни 2026 г. от 17:30 ч. в парк „Гео Милев“ ще се проведе събитието „Софийско детство“. Празникът отбелязва официалния финал на инициативата „Месец на детето“. Столична община организира серия от творчески работилници на открито. Малчуганите ще могат да рисуват с тебешири и да създават приказни образи от сенки.

Заместник-кметът по социални дейности и здравеопазване Надежда Бачева коментира значимостта на тези прояви. Според нея София трябва да бъде сцена на споделени емоции. Всяко дете в града трябва да се чувства като значима част от общността. Инициативите на улица „Хубавка“ и в местния парк доказват, че изкуството променя градската среда към по-добро.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *