Първи скандал в 52-рия парламент: „Прогресивна България“ и опозицията в спор за правилника

Първият голям скандал в 52-рия парламент избухна заради правилата за работа. „Прогресивна България“ наложи пропорционален принцип в комисията за правилника, отхвърляйки исканията на опозицията за равенство.

Първи скандал в 52-рия парламент: "Прогресивна България" и опозицията в спор за правилника

Кадър от днешното пленарно заседание Снимка: Йордан Симеонов

Време за четене: 2 мин. 7 май 2026

Първият сериозен политически сблъсък в новото Народно събрание вече е факт. Спорът възникна заради състава на временната комисия за новия правилник на парламента. Управляващото мнозинство от „Прогресивна България“ (ПБ) и опозиционните сили заеха коренно различни позиции.

Конфликтът започна веднага след като 52-рото Народно събрание започна работа и пристъпи към процедурни въпроси. По традиция всеки нов парламент избира временна комисия за преработка на Правилника за организацията и дейността. Досега практиката изискваше паритетен принцип с по двама представители от всяка група. Сега обаче „Прогресивна България“ предложи комисията да се състои от 16 души, което им осигурява пълно мнозинство.

Според новото предложение ПБ ще има девет представители, ГЕРБ – трима, а останалите групи – по един. Петър Петров от „Възраждане“ призова за връщане към старата практика. Той подчерта, че паритетният принцип гарантира равнопоставеност при определяне на правилата.

Дали правилникът ще бъде приет и какви ще бъдат неговите разпоредби ще реши пленарната зала, но считам, че поне във временната комисия считам, че би следвало на паритетен принцип от всяка група да бъдат излъчени по двама представители. Неслучайно в предходните събрания законодателят е възприел този подход и предлагам да не го изоставяте

Шефът на групата на ПБ Петър Витанов защити новия подход. Той обясни, че партията пренася електоралните нагласи във всяка комисия. Витанов допълни, че ПБ иска да избегне „резки завои“ във външната политика на страната. Неговият колега Антон Кутев беше още по-категоричен в изказването си.

Няма как да искате – не е логично и правилно, вие, в ролята си на опозиция, да определите правилата, по които ще работи Народното събрание, а след това, убеден съм, да държите отговорни нас, управляващите, за това как работи то. Видяхме как работят вашите събрания, сега идва ред да покажем как работи нашето

Думите на Кутев за „нашето Народно събрание“ предизвикаха остра реакция от Йордан Иванов от ДБ. Той напомни, че парламентът е обществена институция, а не собственост на мнозинството. Междувременно разривът между „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ стана още по-видим. Можете да прочетете повече за това как двете групи се разделиха в началото на мандата.

Божидар Божанов от ДБ потвърди, че неговата формация остава твърда опозиция. Това създава предизвикателства пред управляващите. „Прогресивна България“ разполага със 160 гласа в парламента, което е недостатъчно за ключови реформи. За прокарване на съдебната реформа мнозинството се нуждае от поне още 30 гласа от опозицията.

Въпреки съпротивата, предложението на Петър Петров за паритетен принцип беше отхвърлено. То получи подкрепа единствено от „Възраждане“, ПП и ДБ. Така ПБ наложи волята си за пропорционално представителство в комисията. Това решение засили опасенията на опозицията, че мнозинството ще действа силово при всички важни гласувания.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *