Нафтали Бенет призна за мащабна контрабанда на терминали Старлинк в Иран

Бившият израелски премиер Нафтали Бенет призна за секретна операция за контрабанда на десетки хиляди терминали Старлинк в Иран в подкрепа на протестите.

Нафтали Бенет призна за мащабна контрабанда на терминали Старлинк в Иран

Нафтали Бенет Снимка: 24 часа

Време за четене: 2 мин. 23 юни 2026

Бившият израелски премиер Нафтали Бенет направи сензационно признание по време на Международен политически форум в Йерусалим. Той разкри, че Израел е организирал контрабанда на десетки хиляди интернет приемници Старлинк в Иран. Операцията е целяла подкрепа за антиправителствените протести в ислямската република.

Бенет заемаше поста министър-председател в периода 2021-2022 г. По негови думи той лично е инициирал процеса по придобиване и вкарване на устройствата. Тези терминали трябваше да осигурят непрекъснатост на интернет връзката и достъп до социалните мрежи за иранските граждани. Сателитната услуга Старлинк е собственост на компанията СпейсЕкс на Илон Мъск.

„За съжаление, сегашното некомпетентно израелско правителство престана да прави това“

заяви Бенет пред аудиторията. Той разкритикува администрацията на Бенямин Нетаняху за провала на проекта. Според него необходимата инфраструктура не е била налице в ключовия момент на народното недоволство. Тези разкрития идват на фона на обтегнатите отношения между двете държави. Наскоро Нетаняху обяви, че Израел унищожи иранската ядрена програма и програмата за балистични ракети.

Иранските власти отдавна обвиняват Израел и САЩ в подривна дейност срещу националната сигурност. Техеран твърди, че контрабандата на комуникационни устройства цели дестабилизация на страната. Старлинк няма официален лиценз за дейност на иранска територия. Въпреки това Илон Мъск многократно потвърждава, че услугата е активна в региона.

Според независими оценки в страната вече са внесени около 50 000 терминала. Иранският парламент обаче предприе драстични мерки срещу нелегалното ползване на сателитен интернет. Новият закон предвижда до две години затвор и тежки глоби. Възможни са дори наказания с бой с камшик за притежание на несертифицирани устройства. Властите извършват масови конфискации и арести на потребители.

Бенет подчерта, че устройствата са били предназначени за координация на протестиращите. Крайната цел е била свалянето на правителството в Техеран. Той сравни иранския режим с този на бившия Съветски съюз. Бившият премиер призова държавите от Близкия изток да обединят сили срещу Иран.

„Това е прогнил, стар, изолиран и некомпетентен режим и той ще падне, както падна Съветският съюз“

прогнозира Бенет. Тези думи бяха посрещнати с аплодисменти от присъстващите на форума.

Междувременно СпейсЕкс е премахнала абонаментните такси за потребителите в Иран. Това прави услугата безплатна за всеки, който разполага с работещ терминал. Кабинетът на Нетаняху все още не е коментирал официално твърденията на своя опонент. Бенет остава активна фигура в опозицията и се бори за връщане във властта. Изборите в Израел са планирани за октомври тази година. В миналото Нетаняху е подчертавал, че всяка сделка с Иран трябва да включва демонтиране на ядрената инфраструктура.

Напрежението в региона продължава да ескалира постоянно. Иранските власти засилват цензурата по време на периоди на безредици. Достъпът до глобалната мрежа често се блокира напълно от местните доставчици. Затова сателитните технологии се превръщат в критичен инструмент за опозиционните движения в страната.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *