Командирът на ВВС: Две ескадрили изтребители ще покрият нуждите ни и ще можем да изпълняваме задачите си
Командирът на ВВС генерал-майор Николай Русев обяви, че България се нуждае от две ескадрили изтребители за пълна сигурност. В момента страната разполага с 8 самолета F-16 и подготвя нови пилоти.
Командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Николай Русев обяви необходимостта от две пълни ескадрили многоцелеви изтребители. Според него това количество ще покрие нуждите на страната за надеждна охрана. В студиото на „Денят започва“ той подчерта, че само тогава българските летци ще изпълняват задачите си пълноценно. Генерал-майорът категорично отхвърли твърденията, че 16 самолета са достатъчни за България.
Искам да опровергая някои твърдения, които се ширят в пространството, че 16 самолета са напълно достатъчно и дали са ни много. Защото някои купували по 14. Ще дам за пример съседни нам страни, по колко изтребители разполагат и си задаваме въпроса защо те имат толкова, а ние ще разчитаме само на 16. Тоест искам да кажа, че 1 ескадрила изтребители не е достатъчно за охрана на България. Примерно в Турция разполагат с 240 F-16, с 35 Фантома F-4 и очакват Еврофайтери. Общо 315 самолета. Гърция по същия начин, само че не Еврофайтери, а Рафали, 242 самолета. В Румъния 60 F-16, очакват 48 броя F-35. В Полша имат 47 F-16, очакват F-35, че имат общо около 100 самолета. Сърбия и те имат повече от нас. Тоест това е очевидно, че една изкадрила не е достатъчно.
България вече разполага с 8 самолета F-16, като се очаква доставката на още 8 броя в близко бъдеще. Правителството взе решение за закупуване на втората партида от 8 изтребителя. Министерството на отбраната не посочва конкретни дати за доставката на останалите 6 машини от втория договор. Процесът на планиране от страна на САЩ остава изключително сложен. Няма предвидени компенсации при евентуално забавяне на доставките.
В момента шест български пилоти са преминали пълното обучение в Съединените щати. Наскоро се завърна и седми пилот, който скоро ще започне полети у нас. До ноември общият брой на подготвените летци трябва да достигне 12 души. Генерал-майор Николай Русев: Пристигат още два F-16, но те трябва да се използват като бойно средство. Обучението следва стриктни американски програми.
По отношение на пилотите на F-16 все още имаме 6 пилота в България. Процесът е бавен. Програмите не са наши. Програмите са американски. Пилотите минават пълната програма в Съединените щати. Но до ноември месец тези пилоти ще станат 12. Тези 6 вече не се приучват на самолета, а го използват като бойно средство. Седмия се върна вчера, очаква бебе и след като мине това хубаво събитие ще почне да лети и той на новият самолет в България.
Новите изтребители F-16 няма да започнат бойно дежурство през настоящата година. Машините трябва да бъдат напълно доокомплектовани според изискванията на първия международен договор. Генерал-майор Николай Русев обясни, че екипажите на МиГ-29 в момента са силно натоварени. Те натрупват извънредни дежурства и компенсации поради липса на ресурси. Включването на F-16 в дежурствата ще облекчи значително работата на личния състав.
И не по причина на българската страна. F-16 трябва да бъде доокомплектован и първият договор да бъде изпълнен на 100%. Когато това се случи, аз ще бъда първи, който ще настоя F-16 да влезе в дежурство, защото мъжите, жените на МИГ-29 изнемогват в момента. Те дават по много дежурства, трупат отпуски и компенсации. F-16 наистина ще помогне, ако се включи в дежурство, да го носят съвместно, докато не дойдат и вторите F-16.
Модернизацията на ВВС включва и проекти за противовъздушна отбрана и радарни системи. България има сключен договор само за един от шестте необходими зенитно-ракетни комплекса. Командването се надява да придобие останалите системи чрез европейския механизъм SAFE. Съществува и проект за закупуване на 7 нови радара за нуждите на армията. За тях все още няма подписани договори, въпреки финализираната техническа документация. Решението за финансиране зависи от политическото ръководство на държавата.
Надявам се до 2 години първи зенитно-ракетен комплекс да им е България и да не се стопира този проект за купуването на останалите комплекси и на радарите, тъй като е много важно да ги имаме и да подменим старата си техника.
ВВС представиха и нов мотивационен клип за привличане на млади кадри. В проекта участва световноизвестният авиационен фотограф Джон Дип. Екипът включва още Робърт Чирчил, бивш пилот на F-16 и F-22. Продуцентът Стивън Мотт също е част от мащабната продукция. Използвана е професионална техника на стойност над 1 милион долара. Екипът е работил с контейнер за заснемане, използван в холивудската продукция „Топгън“. Очаква се скоро да бъде излъчен и документален филм за българската военна авиация.
