Изпратиха разследването срещу бившия шеф на митницата в Пловдив Мирослав Беляшки в Хасково

Досъдебното производство срещу бившия шеф на митницата в Пловдив Мирослав Беляшки е прехвърлено в Хасково след липса на доказателства за участие на висши служители.

Изпратиха разследването срещу бившия шеф на митницата в Пловдив Мирослав Беляшки в Хасково

Бившият шеф на митницата в Пловдив Мирослав Беляшки Снимка: Ваня Драганова

Време за четене: 2 мин. 13 май 2026

Разследването срещу бившия началник на митницата в Пловдив Мирослав Беляшки вече е в Хасково. Софийската градска прокуратура прехвърли досъдебното производство на Окръжната прокуратура в граничния град. Този акт бележи нова фаза в процеса срещу бившия административен ръководител. **Мирослав Беляшки беше обвинен в превишаване на правомощията си** заради опит да освободи камион с контрабандни цигари.

Случаят започна на 30 април 2025 г. при акция на Комисията за противодействие на корупцията. Тогава Беляшки беше задържан в Пловдив и откаран под конвой в София. Разследващите твърдят, че той е направил опит да освободи тир на пункт „Капитан Андреево“. Камионът е превозвал цигари от Грузия.

Този пункт обаче е под юрисдикцията на митница Бургас, а не на Пловдив. Прокуратурата счита, че Беляшки е действал с въоръжени служители, за да осуети проверката. Първоначално делото се водеше в София заради съмнения за участие на висш държавен служител. За една година разследващите не откриха доказателства за такова участие.

Поради тази причина производството беше изпратено по компетентност в Хасково. **Разследването свързва случая с контрабандната мрежа на Никола Николов-Паскал**. Твърди се, че мрежата е действала под покровителството на длъжностни лица. Уволненият шеф на митницата в Пловдив отрича всякакви престъпни намерения. Защитата му изрази остра позиция срещу действията на разпуснатата вече антикорупционна комисия.

Защитата счита, че именно този орган бе използван като инструмент за непропорционален натиск – като своеобразна институционална „бухалка“, чрез която един административен и служебен казус бе представен пред обществото като тежко корупционно престъпление

Мирослав Беляшки определя преместването на делото като стъпка към нормалност. Той настоява за бързи действия от страна на новия наблюдаващ прокурор в Хасково. Според него казусът трябва да бъде приключен или внесен в съда веднага.

Новият наблюдаващ прокурор следва да предприеме бързи, обективни и законосъобразни действия: или да прекрати производството при липса на престъпление, или, ако счита, че са налице законови основания, в най-кратък срок да внесе делото в съда, който единствено може да даде окончателна правна оценка на обвинителната теза

**Административният съд в Пловдив потвърди уволнението на Беляшки като законно**. В момента той е на свобода след плащане на гаранция. През октомври 2025 г. съдът му наложи парична гаранция в размер на 8000 лева. **Беляшки беше освободен под гаранция през октомври 2025 г.** след престой в ареста.

Обвинението се базира на обосновано предположение за длъжностно престъпление. Прокуратурата и съдът виждат в действията му покровителство над контрабандата. Беляшки обаче твърди в интервюта, че арестът му е политически мотивиран. Преместването на делото в Хасково слага край на софийския етап от това разследване.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *