Българската национална телевизия триумфира с шест престижни награди за журналистика

БНТ спечели шест отличия на деветите годишни награди Web Report за чиста журналистика. Бойко Василев, Мая Димитрова и Богдана Лазарова са сред наградените автори.

Българската национална телевизия триумфира с шест престижни награди за журналистика

Снимка: Десислава Кулелиева, БНТ

Време за четене: 2 мин. 11 май 2026

Българската национална телевизия (БНТ) затвърди позицията си на водеща медия за качествено и отговорно съдържание. По време на деветото издание на годишните награди Web Report, организирани от интернет портала Dir.bg, обществената телевизия спечели общо шест отличия. Конкурсът цели да отличи авторите, които създават етична и чиста журналистика в България. Общо 12 категории събраха най-добрите примери за професионализъм в съвременната медийна среда.

Бойко Василев стана големият победител в престижната категория „Журналистическо майсторство“. Неговият документален филм „Следи по лента“ впечатли журито със своята дълбочина и професионално изпълнение. Това признание подчертава ролята на БНТ в поддържането на високи стандарти при документалното кино. Василев продължава да бъде еталон за обективност и аналитичен подход в българския телевизионен ефир.

Разследващата журналистка Мая Димитрова завоюва две отделни награди в различни категории. Тя спечели първо място в раздел „Общество“ за своя авторски филм „Архитекти на хаоса“. Димитрова получи признание и в категория „Технологии“. Нейният репортаж за изкуствения интелект и политическата пропаганда разкрива скритите опасности от синтетичните видеа. Материалът показва как меметата и манипулираното съдържание влияят директно върху общественото мнение.

Богдана Лазарова също получи заслужено отличие в категория „Общество“. Нейното разследване „Имотни и финансови измами чрез арбитражни съдилища“ разкрива сложни схеми за ощетяване на десетки граждани. Важно е да се отбележи, че Лазарова наскоро получи и международно признание. Тя беше отличена за разследваща журналистика от Централно-европейската инициатива в Кишинев. БНТ често печели подобни призове, като например четирите отличия на годишните награди на Съюза на българските журналисти.

Репортерът Тихомир Игнатов от екипа на „По света и у нас“ беше награден в категория „Истински истории“. Неговият материал разказва за 45-годишния Антон Кулкин, известен като „бащата на фентанила“ в Мексико. Разказът пренася зрителите в една опасна реалност и показва огромните мащаби на международната организирана престъпност. В категория „Видеорепортаж“ призът отиде при Мария Костова за нейния документален проект „Бесове на грам“.

Конкурсът Web Report включва широк спектър от теми като икономика, култура и спорт. Тази година сред наградените присъстват и представители на РТВЦ-Пловдив. Успехите на БНТ не се ограничават само до този форум. Медията редовно получава признание в конкурса „Валя Крушкина – журналистика за хората“. Там Милена Кирова взе голямата награда за разследването си за липсващи изборни гласове.

Българската национална телевизия спечели общо 6 награди само по време на тазгодишната церемония. Това постижение е резултат от последователната работа на репортерите, операторите и монтажистите. Качествената журналистика изисква смелост и изключително внимание към всеки детайл. Чрез своите филми и репортажи авторите на БНТ дават добър пример на всички млади колеги. Те показват, че чистата журналистика остава най-силният инструмент за защита на обществения интерес.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *