120 млади учени представиха иновативни проекти на научна сесия в ХТМУ
Над 120 млади учени представиха 119 постерни презентации на 23-ата научна сесия в ХТМУ. Университетът отличи нови доктори и професори.
Учени разглеждат постерите на колегите си . Акад. Иван Юхновски (вдясно) и проф. Данчо Даналев награждават гл. ас. д-р инж. Савина Стоянова от Софийски университет. ХТМУ организира истински празник на науката за младите.
Химикотехнологичният и металургичен университет (ХТМУ) в София беше домакин на 23-ото издание на своята традиционна научна постерна сесия. В престижния форум се включиха **над 120 млади учени, докторанти и студенти**, които демонстрираха своите изследователски постижения. Участниците подготвиха общо 119 постерни презентации, обхващащи девет различни научни направления. Събитието се проведе на 19 юни и привлече голям интерес от академичната общност и индустрията.
Временно изпълняващият длъжността ректор проф. Данчо Даналев откри официално научния празник. Сред официалните гости беше Иво Василев, който заема поста директор „Човешки ресурси“ в „София Мед“ АД. Неговото присъствие подчертава значението на връзката между образованието и бизнеса. ХТМУ поддържа високи стандарти, като това се вижда и при други тържествени събития. Наскоро ХТМУ изпрати абсолвентите на випуск 2026 в присъствието на официални лица.
По време на тържествената церемония университетът отчете сериозен академичен растеж. През последната половин година **академичната общност на ХТМУ се увеличи с петима нови доктори**. Освен тях, петима преподаватели успешно защитиха званията „доцент“, а един изследовател стана „професор“. Тези нови попълнения в научния състав гарантират приемственост и високо качество на учебния процес в елитното висше училище.
Важен акцент в програмата беше връчването на наградата от деветия Национален конкурс „Изявен млад учен в областта на органичната химия“. Отличието носи името на изтъкнатия академик Иван Юхновски, който дълги години ръководеше Българската академия на науките. **Носител на престижната награда стана гл. ас. д-р инж. Савина Стоянова** от Софийския университет. Лично акад. Юхновски връчи грамотата на победителката. Конкурсът се организира съвместно от ХТМУ и Съюза на химиците в България.
Анализ на предходни издания показва устойчиво развитие на форума. През 2022 г. университетът отчете подобен мащаб с 120 участници, но тогава бяха представени 130 постера в десет направления. ХТМУ вече подготви и следващи инициативи за млади изследователи. През 2025 г. университетът организира 12-ото издание на e-poster научната сесия, посветена на Деня на металурга. Висшето училище отчита и ръст на международно разпознаваемите научни публикации чрез своите международни конференции.
Награждаването на отличилите се в XXIII Научна постерна сесия закри официалната част. Наградите от името на висшето училище връчи проф. Емил Михайлов. Той е декан на Факултета по металургия и материалознание (ФММ) и председател на Научната комисия. Студентският съвет при ХТМУ също подготви специални награди за деветима участници, които впечатлиха журито със своите разработки.
Благодарим на всички, които участваха и които демонстрираха своя талант, интерес към науката и стремеж към нови постижения!
Ръководството на университета подчертава ролята на научната дейност за международната видимост на институцията. Партньорствата с индустриални гиганти като „София Мед“ АД помагат за кариерното развитие на докторантите. Тези връзки осигуряват практическо приложение на научните изследвания в реалната икономика. Българската академия на науките също продължава да подкрепя форумите на ХТМУ чрез институционални отличия за най-добрите млади химици.
