Заслужава ли Азия толкова много квоти за Световното първенство по футбол?

След края на груповата фаза на Мондиал 2026, представянето на Азия предизвика вълна от критики. Докато Африка блести с 90% успеваемост, азиатските тимове масово отпаднаха.

Заслужава ли Азия толкова много квоти за Световното първенство по футбол?

Дебютантът Узбекистан отпадна безславно от турнира още в групите. СНИМКА: РОЙТЕРС

Време за четене: 2 мин. 28 юни 2026

Най-големите световни медии поставят един основен въпрос след края на първата фаза на турнира. Заслужава ли Азия толкова много квоти за световното първенство по футбол? Този исторически формат с 48 отбора промени досегашните правила за класиране. Азия получи общо 8 сигурни квоти за престижния международен мондиал. Континентът имаше шанс и за допълнително девето място през междуконтинентален бараж.

В крайна сметка девет азиатски тима участваха в груповата фаза на надпреварата. Резултатите от първите мачове обаче разочароваха футболните специалисти по света. Само два отбора от този регион продължават към директните елиминации. Това са националните селекции на Австралия и Япония. Останалите седем представители на Азия се сбогуваха с турнира твърде рано.

Много анализатори вече обсъждат темата за евентуална конспирация на ФИФА в полза на азиатските държави. Те често цитират острите критики на водещата чуждестранна преса:

“Защо толкова много отбори получават квоти, като е видно, че в Азия са най-слабите отбори?”

Катар, Саудитска Арабия, Ирак и Йордания отпаднаха от борбата безславно. Към тях в списъка на напускащите се присъединиха Узбекистан, Иран и Южна Корея. Повечето от тези тимове завършиха на последните места в своите предварителни групи.

В същото време представителите на Африка показаха изключително високо ниво на подготовка. Те се превърнаха в истинските отличници на първенството до момента. Невероятните 90% от африканските представители се класираха за 1/16-финалите на световното. От десет отбора от Черния континент единствено Тунис не успя да премине напред. Това е историческо постижение, с което дори Европа не може да се похвали.

Старият континент също записа много добри резултати в груповата фаза. Общо 13 от 16 европейски тима достигнаха до фазата на елиминациите. Това представлява 81% успеваемост за отборите под егидата на УЕФА. Чехия, Шотландия и Турция обаче се оказаха големите издънки на турнира. Някои специалисти смятат, че разводнените групи са променили динамиката на самото първенство.

Южна Америка запази своите традиционно силни позиции в световния елит. Само Уругвай от шестте южноамерикански отбора напусна надпреварата преждевременно. В зона КОНКАКАФ ситуацията беше коренно различна за отделните държави. Централна Америка загуби половината си представители в лицето на Хаити, Кюрасао и Панама. Въпреки това трите страни домакини – Мексико, Канада и САЩ – продължават напред уверено. Океания остана без нито един представител след отпадането на Нова Зеландия.

Разпределението на квотите вероятно ще остане обект на остри спорове в бъдеще. Статистиката от първата фаза показва сериозно разминаване в качеството на играта. Докато Африка и Европа доминират, Азия все още изостава от високите световни стандарти.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *