Защитници на природата настояват Брюксел да отмени празненство за 250-годишнината от независимостта на САЩ

Екологични организации в Брюксел настояват за отмяна на честването на 250-годишнината на САЩ, виждайки в него подкрепа за Доналд Тръмп. Докато Вашингтон организира военни паради, активисти предупреждават срещу „авторитарния режим“.

Защитници на природата настояват Брюксел да отмени празненство за 250-годишнината от независимостта на САЩ

Сенатът на САЩ Снимка:pixabay Снимка: СНИМКА: PIXABAY

Време за четене: 2 мин. 8 май 2026

Международната организация за защита на природата „Бунт срещу унищожението“ (Extinction Rebellion) настоява властите в Брюксел да отменят мащабното тържество. Събитието отбелязва 250-годишнината от независимостта на САЩ в белгийската столица. Към този призив се присъединиха и активисти от „Грийнпийс“. Те изпратиха открито писмо до градската администрация с искане за незабавна реакция.

Организациите определят проявата като несъвместима с ролята на Брюксел като демократичен европейски дом. Според тях празненството е директен израз на подкрепа за политиката на президента Доналд Тръмп. Протестиращите настояват местните власти да не се поддават на влиянието на „авторитарния американски режим“. Те се противопоставят на затварянето на обществени пространства за частни цели.

Честването е насрочено за 28 юни в историческия парк „Сенкантенер“. Организатор на проявата е посолството на САЩ. Планът предвижда паркът да бъде изцяло затворен за граждани за целия ден. Достъп ще имат единствено гости с официални покани. Сред тях са генералният секретар на НАТО Марк Рюте и белгийският премиер Барт де Вевер.

Посланикът на САЩ Бил Уайт съобщи, че организацията се финансира изцяло от частни източници. Частни дружества са дарили 3,6 милиона евро за провеждането на празника в Брюксел. Дипломатът твърди, че събитието има културен характер и не представлява политическа подкрепа. Програмата включва зрелищни прелети на исторически бойни самолети от Втората световна война.

Напрежението в Брюксел е отражение на събитията отвъд Океана. На 7 юни 2026 г. във Вашингтон се проведе грандиозен военен парад. Той отбеляза 250-годишнината на американската армия и 79-ия рожден ден на президента Доналд Тръмп. В парада участваха над 6000 войници и 150 военни машини. Това е първият толкова мащабен военен парад от 1991 г. насам след края на войната в Персийския залив.

Паралелно с армейските маршове в САЩ избухнаха масови протести под наслов „Без крале“. Демонстрации се организираха в над 250 американски града срещу управлението на Тръмп. Гражданите обвиняват президента в диктаторски амбиции и неправомерно използване на въоръжените сили. Повод за недоволството стана убийството на двама американци от федерални имиграционни агенти в Минесота.

Вече „Таймс скуеър“ даде старт на честванията за 250-годишнината на САЩ, но европейските активисти остават критични. Те смятат, че подобни прояви легитимират спорни политически фигури. „Грийнпийс“ и Extinction Rebellion предупреждават, че Брюксел не трябва да се превръща в сцена за американска пропаганда.

Белгийските власти все още не са коментирали официално искането за отмяна на събитието. Празненството остава в официалния календар въпреки нарастващия обществен натиск. Организаторите продължават подготовката за прелетите на авиацията над парка. Сигурността в района на „Сенкантенер“ ще бъде засилена заради присъствието на международни лидери. Местните жители изразяват недоволство от пълното ограничаване на достъпа до обществената зона.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *