Япония ще има втора столица: Осака поема функциите на Токио при бедствия

Япония планира да обяви Осака за втора столица, за да гарантира стабилност при земетресения. Премиерката Санае Такаичи подкрепя проекта за дублиране на държавната администрация.

Япония ще има втора столица: Осака поема функциите на Токио при бедствия

Санае Такаичи СНИМКА: Екс/ @harukaawake

Време за четене: 2 мин. 23 юни 2026

Япония планира да обяви втори град за своя столица наравно с Токио. Идеята получи официална подкрепа от премиерката Санае Такаичи. Основната цел е предотвратяване на държавен хаос при евентуално природно бедствие. Властите планират Осака да поеме функциите на резервен административен център. Градът е трети по големина в страната и се намира на остров Хоншу.

Проектът за втора столица вече е в ход. Японските медии съобщават за очаквано приемане на решението до 17 юли тази година. Същевременно правителството на Санае Такаичи ускорява обсъжданията по новия законопроект. Окончателното решение за статута на Осака може да бъде взето до юни 2026 година.

Япония редовно страда от силни земетресения. Сеизмолозите предупреждават за огромен риск директно под Токио. В момента Токио е единствен политически, икономически и административен център. Едно голямо бедствие в региона би парализирало цялата държава. Изграждането на дублираща инфраструктура в Осака ще гарантира работата на правителството.

Осака вече стартира пилотни проекти за разширяване на своята административна база. Планират се нови центрове за управление и кризисни операции. Градът разполага с международно летище и развита транспортна мрежа. Тези фактори го правят най-практичния избор пред други кандидати като Киото и Нагоя.

Страната помни трагедията от 11 март 2011 година. Тогава Япония преживя земетресение с магнитуд до 9,1 по моментната скала. Трусът продължи около шест минути край бреговете на остров Хоншу. Бедствието предизвика огромно цунами с вълни, достигащи 40 метра височина. Близо 20 хиляди души загинаха или изчезнаха при този катаклизъм.

Вълна с височина 14 метра удари ядрената централа „Фукушима“. Това доведе до най-тежката ядрена авария след катастрофата в Чернобил. Властите искат да избегнат подобна парализа на държавното управление. Осака ще разполага с копия на всички важни правителствени и икономически сгради.

Експертите по катастрофален риск подкрепят инициативата на правителството. Те вярват, че дублирането на функциите ще повиши националната устойчивост. Опозиционните партии обаче изразяват загриженост относно високите разходи. Те се опасяват от отклоняване на ресурси от здравеопазването и образованието.

Местните жители в Осака също имат смесени чувства. Някои очакват икономически растеж. Други се притесняват от прекомерното строителство и натоварения трафик. Въпреки това Осака остава логичен избор заради географското си разположение.

Осака е ключов икономически център с морски пристанища и логистични предимства. Резервната столица ще поеме функциите на основна само при крайна нужда. Правителството разглежда и рисковете от вулканична активност и екстремни метеорологични явления. Япония е четвъртата най-засегната от земетресения страна в света. От 1900 година насам измерванията показват постоянна тектонична активност.

Проектът включва изграждане на защитени комуникационни канали между двата града. Така държавният апарат няма да спре работа при евакуация на Токио. Осака вече подготвя терени за нови правителствени сгради. Това ще гарантира сигурността на японската администрация в бъдеще.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *