Властите в Крим обявиха извънредно положение заради криза с горива и ток

Властите в незаконно окупирания Крим обявиха извънредно положение заради тежък недостиг на горива и ток. Украинските атаки с дронове парализират инфраструктурата и туризма.

Властите в Крим обявиха извънредно положение заради криза с горива и ток
Време за четене: 2 мин. 26 юни 2026

Властите в незаконно окупирания Крим обявиха извънредно положение с регионален характер. Решението засяга целия полуостров заради тежката криза с основни ресурси. От няколко дни в региона се наблюдава критичен недостиг на горива. Гражданите се сблъскват с постоянни проблеми в електроснабдяването и водоподаването.

Извънредното положение влиза в сила от 13:00 часа на текущия ден. Административният ръководител на Крим Сергей Аксьонов съобщи новината чрез социалните мрежи. Той призова местните жители към пълно спокойствие. Аксьонов настоява хората да се доверяват единствено на проверени източници на информация.

Уважаеми жители на Крим, днес от 13.00 ч. в сила влиза извънредно положение в република Крим. Отново моля всички да останат спокойни, да се доверяват само на проверени източници на информация. Заедно ще успеем.

Губернаторът на Севастопол Михаил Развожаев също коментира въвеждането на мярката. Той обясни, че това се налага заради форсмажорната ситуация. Целта е местният бизнес да получи по-лесен достъп до облекчения. Гражданите, засегнати от липсата на електричество, ще могат да търсят компенсации от общината.

Това се налага, за да може бизнесът по-лесно да се справи в настоящата форсмажорна ситуация. А също така онези граждани, които по една или друга причина са засегнати от спирането на тока, да могат да се обърнат към общината за компенсации.

Кризата настъпва след масирани украински атаки с дронове срещу ключова инфраструктура. Тези нападения продължават от седмици и нарушават логистичните вериги. Бензинът на полуострова е ограничен само за нуждите на администрацията и спешната помощ. Режимът на тока е факт, въпреки обещанията за бързо отстраняване на авариите. Туристическият сезон практически е прекратен, а летовниците напускат масово курортите. Вече е ясно, че Севастопол остана без ток след украински удари с дронове, което допълнително усложнява обстановката.

Жителите на Севастопол се опитват да запазят самообладание в тежките условия. Лариса споделя своето виждане за ситуацията:

Ако графикът за спиране на тока е ясен, то няма нищо страшно.

Ирина допълва, че местните хора са свикнали да намират изход от трудностите:

Жителите на Севастопол са много изобретателни. И си мисля, че хората намират изход от създалата се ситуация.

Недостигът на горива вече засяга над 50 руски региона. Дори в град Владимир, на 180 км от Москва, се усеща липсата на бензин. Някои граждани там отказват да назоват причините поради политически съображения.

Разбирам защо е така, но няма да го кажа, защото някак не е прието.

Други жители директно посочват бомбардировките над нефтопреработвателните бази като основен фактор за дефицита.

Може би защото бомбардират заводите ни, нефтопреработвателните бази и не успяват да доставят бензин.

Анализаторите смятат, че стратегията на Украйна за изолация на Крим работи ефективно. Ежедневните удари срещу Москва оказват психологически и символичен натиск върху руското ръководство. Руският вицепремиер Александър Новак обяви краткосрочна забрана за износ на дизел в опит да овладее пазара. В Кремъл се опитват да омаловажат проблема, но реорганизацията на пазара на горива става наложителна.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *