В неделя София се сбогува с Мишо от „Славия“ и баща му Иван, загинали на „Тракия“
Поклонението пред 9-годишния Михаил от школата на „Славия“ и неговия баща Иван ще се състои в неделя. Вижте подробности за разследването на трагедията на магистрала „Тракия“.
СНИМКА: Георги Кюрпанов - Генк
В неделя, 28 юни, София ще изпрати в последния им път 9-годишния Михаил и неговия баща Иван. Двамата загинаха при изключително тежката катастрофа на автомагистрала „Тракия“, случила се на 24 юни. Поклонението ще се състои в ритуалната зала на Денонощен траурен комплекс „Мира“. Церемонията ще започне в 10:00 часа и ще продължи до обяд. Сградата се намира непосредствено срещу входа на Централните софийски гробища.
Опелото и самото погребение са насрочени за 13:00 часа същия ден. Семейството на другото загинало дете, Боби, взе решение за различна организация. Неговото изпращане ще се проведе в тесен семеен кръг по желание на близките. Президентът на ФК „Славия“ Венцеслав Стефанов обяви официален едномесечен траур в клуба. Цялата футболна общност в страната е покрусена от загубата на двамата млади таланти.
Всеки, който желае да отдаде последна почит и да изпрати малкия Мишо и Иван в последния им път, е добре дошъл.
Това съобщение публикуваха от ръководството на „белите“ в официалната си фейсбук страница. Трагичният инцидент възникна в района на село Зимница, около 290-ия километър на магистралата. Тежкотоварен камион премина през предпазните мантинели и навлезе в насрещното платно. Там той се сблъска челно с лек автомобил, пътуващ в посока Бургас.
В колата са пътували общо петима души към момента на сблъсъка. На място загинаха двете 9-годишни деца и бащата на Михаил. Треньорът Иван Терзийски вече е изписан за домашно лечение от болницата. Неговата приятелка обаче остава под интензивно лекарско наблюдение с реална опасност за живота. Трагедията се случи в ранния следобед на съботния ден.
Шофьорът на камиона Енчо Динев бе изправен пред Окръжния съд в град Ямбол. Прокуратурата настоява той да остане за постоянно в ареста заради тежестта на инцидента. Динев твърди, че причината за загубата на контрол над машината е спукана гума.
Направих всичко възможно да удържа камиона и да помогна.
Тези думи той изрече пред съда по време на заседанието в четвъртък. Разследващите органи обаче към момента отричат неговата версия за техническа неизправност.
Назначена е тройна автотехническа експертиза за пълно изясняване на всички обстоятелства. Експертите ще анализират детайлно състоянието на тира, лекия автомобил и пътната инфраструктура. Данните от разследването сочат, че Динев е задействал спирачната система преди самия удар. Пробите му за алкохол и наркотични вещества са напълно отрицателни. Шофьорът има регистрирани 20 глоби за нарушения на пътя, но всички те са платени.
Случаят предизвика сериозен политически и обществен отзвук в държавата. Вътрешният министър Иван Демерджиев поиска масови проверки на мантинелите и асфалта в страната. Тези инспекции трябва да установят състоянието на знаците и пътната маркировка. Регионалният министър Иван Шишков инициира дебат за промени в пътната безопасност. Той предложи замяна на металните мантинели с бетонни джърсита по натоварените магистрали.
Министър Шишков поясни, че бетонните прегради спират тежките камиони много по-ефективно. Настоящите магистрали в България обаче не винаги разполагат с необходимото пространство за тях. Проектирането на нови пътища ще включва подробен анализ за поставянето на такива съоръжения. Целта е да се предотврати навлизането на тежкотоварни машини в насрещните платна при инцидент.
Футболните фенове изразиха своята огромна съпричастност чрез бдение пред стадион „Александър Шаламанов“. Привърженици на различни клубове се събраха в столичния квартал „Овча купел“. На 22 юли ще се изиграе благотворителен мач в помощ на засегнатите семейства. Грандовете „Левски“ и ЦСКА ще се изправят срещу „Славия“ в специален турнир. Всички събрани средства ще бъдат дарени за лечението на пострадалите и подкрепа на опечалените.
