Тържествено издигане на международните сигнални флагове отбеляза празника на ВМС

Военноморските сили на България отбелязаха Деня на храбростта с традиционния ритуал „разцветяване“ на флагове. Правителството одобри над 3 милиона евро за нова ракетна система NSM.

Тържествено издигане на международните сигнални флагове отбеляза празника на ВМС
Време за четене: 2 мин. 6 май 2026

Българските Военноморски сили (ВМС) отбелязаха Деня на храбростта и празника на Българската армия с традиционен военен ритуал. На корабите се проведе тържествено издигане на международни сигнални флагове. Този акт е известен сред моряците като „разцветяване“. Моряците спазват стриктно вековната морска традиция на този ден.

Флаговете се издигат по две линии от носа към кърмата. Те преминават през най-високата точка на корабните мачти. Този ритуал символизира тържественост и отдаване на почит към героите. Чрез него се изразява високо самочувствие и уважение към българската история. В София камбаните на катедралния храм-паметник „Александър Невски“ забиха тържествено. Атмосферата в страната напълно съответства на празничния дух.

Продължаваме с традицията на днешния ден, разцветяването на флагове на морската ни пехота на корабите.

Военноморските сили проведоха статичен показ на въоръжение и техника във Варна. Събитието се състоя в района на Военноморска база – Варна на 30 април 2026 година. Жителите и гостите на града видяха съвременните способности на флота от 11:00 часа. Тази инициатива е част от разширената специална програма за жителите и гостите на Варна. Подобни прояви често съпътстват и честванията за Националния празник в морската ни столица.

Президентът Румен Радев пристигна на Морската гара в града за официалните церемонии. Почетен караул посрещна държавния глава с военни почести. Министърът на отбраната Атанас Запрянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов поздравиха личния състав. Те наградиха отличили се военнослужещи за техните високи постижения. Командирът на ВМС също връчи награди на военни моряци и цивилни служители.

Правителството одобри 3 033 454 евро за нова мобилна ракетна система (NSM). Тези средства ще осигурят придобиването на комплекс за брегова отбрана. Новият противокорабен ракетен комплекс ще разшири задачите на ВМС. Той ще генерира нови способности по възпиране в националните морски пространства. Това е ключова стъпка за модернизацията на българския флот.

В навечерието на 6 май премиерът Гюров се качи на изтребител F-16. Това подчерта значението на авиацията в общата система за национална отбрана. Командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Николай Русев изпрати поздравление до личния състав. Празникът на ВМС традиционно е през август, но 6 май обединява всички родове войски. Заместник-министърът на отбраната Радостин Илиев също отправи поздрав към завършващите.

Флаговете на морската пехота и корабите създадоха уникална празнична атмосфера по крайбрежието. Ритуалът е ясен израз на приемственост между поколенията моряци. Денят на храбростта напомня за славната история на българската армия. Моряците продължават да изпълняват своите задачи с висок професионализъм. Българските кораби остават в пълна готовност за защита на морския суверенитет. Тържественото издигане на флаговете е само част от мащабните чествания в страната.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *