Столичната община инвестира 5 млн. евро в разширяване на канализацията в „Горубляне“
Столичната община стартира проект за 5 млн. евро за разширяване на канализацията в квартал „Горубляне“, който ще обхване над 460 домакинства.
"Горубляне" СНИМКА: ПИЕР ПЕТРОВ
Столичната община официално стартира мащабен проект за разширяване на канализационната мрежа в квартал „Горубляне“. Общата стойност на инвестицията възлиза на 5 милиона евро. От модернизацията ще се възползват пряко над 460 домакинства в района. Информацията беше потвърдена от пресцентъра на общината.
Строителните дейности започнаха вчера и представляват ключов етап от обновяването на ВиК инфраструктурата. Проектът предвижда изпълнението на шест отделни подобекта. Те са част от по-широката инвестиционна програма на „Софийска вода“. Основната цел е осигуряване на достъп до качествени канализационни услуги за жителите.
Новата инфраструктура ще гарантира по-ефективно управление на водопроводите в квартала. Тя ще ограничи зоните с висок риск от бъдещи аварии. След приключване на строителството ще се извърши пълно възстановяване на пътните настилки. Вече има одобрен проект за това възстановяване. Крайният срок за завършване на всички дейности е края на 2027 година.
Този проект е част от по-мащабна стратегия за подобряване на градската среда. Наскоро Столичната община обяви процедури за изграждане на канализация в 8 района. Общата стойност на тази по-голяма програма надхвърля 224 милиона лева. Тя обхваща седем квартала и три населени места в София.
Проектът в „Горубляне“ ще обхване над 460 домакинства чрез изграждане на шест подобекта. Инвестицията е на стойност 5 милиона евро и е част от програмата на „Софийска вода“. Срокът за финализиране на строителните дейности е до края на 2027 г. Общо 20 обществени поръчки се провеждат в момента за ВиК обекти по програма „Околна среда“.
В момента администрацията провежда 10 обществени поръчки за строителство и 10 за строителен надзор. Очаква се до края на лятото да бъдат избрани изпълнителите за тези обекти. Тези усилия са подкрепени и от държавно ниво. Припомняме, че София получи над 15.1 млн. евро държавно финансиране за общински проекти.
Предишните инвестиции в района също дават резултати. През май „Софийска вода“ подмени 1560 метра стари водопроводи в „Горубляне“. Тази модернизация струваше над 770 000 лева. Тя подобри водоснабдяването на повече от 200 домакинства. Въпреки това нуждите на града остават големи. Около 25% от територията на София все още няма изградена канализация.
Експерти изчисляват, че за пълното доизграждане на ВиК мрежата са необходими около 2 милиарда лева. Районната администрация на „Младост“ също активно работи по темата. Зам.-кметът Ирина Савина осигури 2 225 000 лева за канализация и водопроводи в „Горубляне“. Министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров призова за прозрачност в инвестиционните програми. Той настоява за пълно представяне на плановете на концесионера за всички райони.
