Служебният кабинет на Андрей Гюров се събира на последно заседание

Служебният кабинет с премиер Андрей Гюров провежда днес последното си заседание с 23 точки в дневния ред. Очаква се Илияна Йотова да връчи първия мандат на „Прогресивна България“.

Служебният кабинет на Андрей Гюров се събира на последно заседание

Снимка: Архив/БТА

Време за четене: 2 мин. 7 май 2026

Служебният кабинет с министър-председател Андрей Гюров провежда днес своето последно заседание. Това събитие бележи края на мандата на временното правителство. Министрите разглеждат 23 точки в предварително обявения дневен ред. Сред основните приоритети е отпускането на финансиране за Министерството на културата. Столичната община също очаква средства за свои важни проекти. Кабинетът планира и промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Преди време Служебният кабинет „Гюров“ официално встъпи в длъжност след официална церемония.

Днешният дневен ред включва стратегически решения за страната. Министрите обсъждат ратифицирането на Договора за Европейския механизъм за стабилност. Правителството разглежда и откриването на Постоянно представителство към ЮНЕСКО в Париж. Друга важна точка е споразумението с Нидерландия за обмен на класифицирана информация. Служебното правителство е подготвило общо 23 точки за своето финално заседание. Кабинетът трябва да одобри и обезщетения по решения на Европейския съд по правата на човека. Те засягат делата „Станев и Български хелзинкски комитет срещу България“ и „Костова и други срещу България“.

Основната задача на този кабинет беше организирането на честни избори за 52-ро Народно събрание. Изборният процес премина на 19 април. Днес в 17:00 ч. президентът Илияна Йотова ще връчи първия мандат. Получател е политическата формация „Прогресивна България“. Очаква се Румен Радев да оглави бъдещия редовен кабинет. Парламентът вероятно ще одобри 107-ото правителство още утре. Така новата власт ще поеме функциите си веднага след клетвата. Служебният кабинет с премиер Андрей Гюров положи клетва на 19 януари. На церемонията тогава направи впечатление отсъствието на Бойко Борисов и Делян Пеевски.

Андрей Гюров коментира постигнатите резултати по време на своето управление пред медиите.

Премиерът Гюров подчерта усилията на кабинета да спаси 400 млн. евро и призова новите управляващи да покажат смелост и принципи.

Въпреки общото одобрение за работата на кабинета, президентът Илияна Йотова изрази някои резерви. Те бяха насочени към работата на конкретни министри в служебния състав. Работата на правителството в оставка напомня за времето, когато Кабинетът в оставка се събра за последното редовно заседание за годината. Сегашният екип приключва своя ангажимент с отчет за свършеното. Министрите гласуват промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс на финалната среща.

Кабинетът „Гюров“ се фокусира върху финансовата стабилност в последните си часове. Финансирането за Столичната община е от ключово значение за местната инфраструктура. Промените в данъчното законодателство целят по-добра събираемост на приходите. Ратифицирането на международни договори укрепва позициите на България в Европейския съюз. Основната цел на служебния кабинет беше провеждането на честни и прозрачни избори. Премиерът Андрей Гюров настоява за приемственост в държавната политика. Той вярва, че спасените средства ще помогнат на следващата администрация. Представителството в ЮНЕСКО ще засили културната дипломация на страната. Споразумението с Нидерландия пък ще подобри сигурността на информацията. Всички тези стъпки са част от финалния отчет на министрите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *