След напускането на ОАЕ: ОПЕК+ с първо решение за квоти

Саудитска Арабия, Русия и пет други страни от ОПЕК решават днес новите квоти за добив на петрол след напускането на ОАЕ.

След напускането на ОАЕ: ОПЕК+ с първо решение за квоти

Снимка: БТА/Архив

Време за четене: 2 мин. 3 май 2026

Саудитска Арабия, Русия и още пет държави от ОПЕК провеждат ключова онлайн среща днес. Те ще вземат първото си решение за квотите за добив на петрол. Това се случва след сериозното сътресение в Алианса. Причината е официалното напускане на Обединените арабски емирства (ОАЕ).

Светът очаква с голям интерес официалното прессъобщение след края на разговорите. До този момент Алиансът между ОПЕК и десетте страни-производителки запазва мълчание. Те не са коментирали публично решението на Абу Даби от миналата седмица. Очаква се страните да увеличат квотите си със 180 хиляди барела дневно. Това решение е продиктувано единствено от текущите нужди на световния пазар.

ОАЕ обявиха своето напускане на 28 април тази година. Решението влиза в сила официално на 1 май 2026 г. Този ход е тясно свързан със затварянето на Ормузкия проток. Повече информация за мотивите можете да намерите в статията ОАЕ напускат ОПЕК и ОПЕК+.

ОАЕ планират да увеличат добива си от 3,4 млн. до 5 млн. барела дневно. Те не желаят повече да спазват наложените производствени квоти. Досега производствената квота на страната в рамките на ОПЕК беше 13,5%. Това не е първият случай на напускане на организацията. Преди това Катар (2019), Еквадор (2020) и Ангола (2023) също излязоха от нея.

Министърът на енергетиката на ОАЕ Сухаил Ал Мазруей коментира ситуацията.

Решението няма да повлияе значително на пазара поради затварянето на Ормузкия проток и ще помогне на „приятелите“ им.

Той добави, че страната ще продължи да увеличава производството „отговорно“. Това ще се случва в пълно съответствие с реалното търсене. Енергийната криза в региона се задълбочава от конфликта в Иран. Блокадата в Персийския залив създава допълнително напрежение. Затварянето на Ормузкия проток пряко засяга една пета от световните доставки на петрол.

Днешното решение на ОПЕК+ е първият тест за стабилността на групата. Саудитска Арабия и Русия се опитват да балансират пазара. Те трябва да компенсират липсата на един от ключовите си доскорошни партньори. Пазарните анализатори следят дали други държави ще последват примера на ОАЕ.

Алиансът трябва да действа бързо, за да предотврати ценови шокове. Квотите се определят на базата на прогнозираното търсене. Глобалната икономика изисква стабилност в доставките на суровини. Затварянето на стратегическите морски пътища остава основен риск за цените. ОПЕК+ ще продължи да следи ситуацията в Персийския залив.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *