САЩ нанесоха удари по Иран след атака срещу кораб в Ормузкия проток

САЩ възобновиха ударите срещу Иран след нападение над товарен кораб в Ормузкия проток. Президентът Доналд Тръмп обвини Техеран в нарушаване на примирието.

САЩ нанесоха удари по Иран след атака срещу кораб в Ормузкия проток

Танкер изчаква отблокирането на Ормузкия проток. СНИМКА: РОЙТЕРС

Време за четене: 2 мин. 26 юни 2026

САЩ възобновиха военните удари срещу цели в Иран в ранните часове на деня. Президентът Доналд Тръмп лично обвини Техеран в тежка провокация. Според него иранската страна е извършила „глупаво нарушаване“ на действащото примирие. Повод за ескалацията стана нападение срещу товарен кораб в стратегическия Ормузки проток.

Централното командване в Тампа, Флорида, предостави подробности за военната операция. Американските сили са поразили множество ключови обекти на територията на Иран. Основните мишени са били ракетни установки и складове с боеприпаси. Ударите са унищожили бази за дронове и брегови радари на иранската армия.

Атака с дрон-камикадзе спря операцията на ООН по изтеглянето на 11 000 моряци от региона. Тези хора остават блокирани на различни плавателни съдове заради напрежението. До момента не се съобщава за жертви при иранското нападение срещу кораба. Този акт прекъсна хуманитарните усилия на международната общност.

Преди началото на операцията президентът Доналд Тръмп направи кратко изявление пред медиите. На въпрос за ответните мерки той отговори ясно:

Сега ще видите какво ще се случи!

Тези действия идват скоро след подписването на 60-дневно примирие в Швейцария. Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс участва в преговорите за отблокиране на протока. Споразумението трябваше да гарантира сигурни петролни доставки от Персийския залив. Иранските действия обаче прекратиха мирния процес още на седмия ден.

Британската организация UKMTO съобщи за три последователни атаки срещу контейнеровози в рамките на часове. Иранската държавна телевизия потвърди, че друг кораб гори в Ормузкия проток. Министерство на външните работи на ОАЕ определи нападението над танкер ADNOC като „терористично“. От Абу Даби изразиха крайно възмущение от иранските действия.

За първи път от началото на конфликта бе атакуван и китайски нефтен танкер в региона. Корпусът на гвардейците на Ислямската революция е използвал малки плавателни съдове и гранатомети. Френската компания за корабоплаване също потвърди атака срещу съда San Antonio на 5 май.

Тези събития превръщат новите удари на САЩ в критичен момент за сигурността. Затварянето на Ормузкия проток застрашава сериозно световния енергиен пазар. Междувременно Международната морска организация осъди остро нападението над танкер Settebello край Оман. Иранските сили твърдят, че американски танкер в Залива също е в пламъци.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *