Самолетът с испанците, евакуирани от кораба „Хондиус“, кацна във военна база до Мадрид
Първата група от 14 испанци, евакуирани от круизния кораб „Хондиус“, пристигна в Мадрид. Те ще бъдат под 42-дневна карантина заради огнище на хантавирус.
Самолетът с 14 испански граждани, евакуирани от круизния кораб „Хондиус“, се приземи успешно във военната база Торехон до Мадрид. Групата включва 13 пътници и един член на екипажа. Те бяха изведени от плавателния съд след появата на огнище от опасния хантавирус. Журналисти от Франс прес потвърдиха пристигането на полета в испанската столица. Веднага след кацането евакуираните бяха прехвърлени директно във военната болница „Гомес Уля“. Тя се намира в югозападната част на Мадрид. Там испанците ще бъдат поставени под строга карантина и постоянно лекарско наблюдение.
14 испански граждани бяха прехвърлени във военната болница „Гомес Уля“ под строга карантина. Испанските власти започнаха процеса по евакуация още в ранните часове на деня край остров Тенерифе. Служители на здравните служби се качиха на борда на кораба за финални медицински тестове. Корабът „Хондиус“, плаващ под нидерландски флаг, остана закотвен във водите край пристанище Гранадиля. Местните власти на Канарските острови не разрешиха на плавателния съд да акостира директно на брега. Това наложи използването на малки лодки за транспортиране на хората. Пътниците бяха превозвани на групи от по петима души до сушата. Там ги очакваха специално подготвени затворени автобуси, които ги откараха до местното летище.
Огнището на хантавирус на борда на кораба „Хондиус“ вече причини смъртта на трима души. Жертвите са нидерландско семейство и една германска гражданка. Световната здравна организация потвърди общо осем случая на заболяването. При шестима от тях заразата е доказана лабораторно. Други два случая остават със статут на подозрителни. Здравната агенция на Европейския съюз обяви всички пътници на борда за високорискови контактни лица. Това решение е превантивна мярка за предотвратяване на разпространението на вируса. Специалистите идентифицираха щама като Andes. Това е единственият вид хантавирус, който може да се предава директно от човек на човек.
„Разполагаме с цялото оборудване за безопасност, както за пътниците, така и за хората, които участват в операцията.“
Тези думи на Моника Гарсия гомес, министър на здравеопазването на Испания, подчертават сериозността на ситуацията. Тя увери, че всички протоколи са стриктно съгласувани с Комитета по обществено здраве. Генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус също пристигна на Тенерифе. Той лично наблюдава координацията между международните и местните органи. В отворено писмо до жителите на острова той призова за спокойствие и солидарност. Според него рискът за местното население остава изключително нисък.
„Това заболяване не е COVID. Рискът за населението е нисък. Първо, поради самата природа на заболяването. Второ, рискът е нисък, защото испанското правителство е направило всички необходимо, за да предотврати всякакви проблеми.“
Всички пътници се считат за високорискови контактни лица заради андийския щам на вируса. Операцията по репатриране обхваща граждани на множество държави. Германия, Франция и Белгия вече изпратиха специални самолети за своите поданици. Турция също обяви, че ще прибере трима свои граждани. Те не показват симптоми на заболяването, но ще бъдат изолирани веднага след пристигането си. Около 20 британски граждани ще бъдат евакуирани утре и настанени в болница близо до Ливърпул. Пътниците от Австралия, Нова Зеландия и азиатските страни ще отпътуват с полет в утрешния следобед. Всички евакуирани трябва да преминат през задължителна изолация.
Карантинният период за евакуираните ще продължи най-малко 42 дни. Този срок е определен заради дългия инкубационен период на хантавируса. Той може да варира между шест и осем седмици. През това време медицинските екипи ще следят за появата на първи симптоми. На борда на кораба „Хондиус“ ще останат около 30 членове на екипажа. Те ще отплават с плавателния съд към Нидерландия. Там корабът ще премине през пълна дезинфекция под международно наблюдение. Испанското пристанище Гранадиля остава под засилен контрол от страна на Гражданската гвардия по време на цялата операция.
„Определяме всички на борда като високорискови контактни лица“
Мария ван Керхове от Световната здравна организация потвърди тази позиция. Тя обясни, че превантивните мерки са засилени заради смъртоносния характер на заразата. Източникът на инфекцията все още не е окончателно установен. Една от основните версии е свързана с нидерландската двойка. Предполага се, че те са се заразили при наблюдение на птици край сметище в Аржентина. Аржентинските власти обаче категорично отричат тази хипотеза. Въпреки международното напрежение, евакуацията протича организирано и без инциденти. Жителите на Тенерифе изразяват смесени чувства относно операцията.
„Честно да ви кажа малко се страхувам. Все още помним добре епидемията от COVID, но трябва да помогнем на хората.“
Местните хора помнят добре трудностите от предишни епидемии. Въпреки това те проявяват разбиране към хуманитарната мисия. Корабът „Хондиус“ влезе в пристанището ескортиран от патрулни катери. Системата VesselFinder показа точното му местоположение по време на маневрите. Всички пътници без симптоми се репатрират със специален транспорт, а не с редовни полети. Това гарантира, че няма да има контакт с широката общественост по време на пътуването. Испания демонстрира пълна готовност за справяне със сложната ситуация.
