Рюте: Европейските страни изпълняват споразуменията със САЩ за използването на военни бази

Марк Рюте увери, че Европа изпълнява военните споразумения със САЩ, въпреки отказите на Испания и Италия за достъп до бази при операции в Иран.

Рюте: Европейските страни изпълняват споразуменията със САЩ за използването на военни бази

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте Снимка: Снимка: Екс/@EgbertB4715

Време за четене: 2 мин. 4 май 2026

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте направи ключово изявление по време на срещата на върха в Армения. Там България е представена от президента Илияна Йотова. Рюте подчерта, че европейските страни са разбрали ясно посланието на американския президент Доналд Тръмп. Европейските съюзници гарантират стриктното изпълнение на споразуменията за използването на военни бази от САЩ.

Лидерът на Алианса призна за съществуващото напрежение между Вашингтон и европейските столици. Тръмп изрази недоволство, че НАТО не оказва достатъчна подкрепа в конфликта с Иран.

„Да, има известно разочарование от американска страна, но европейците се вслушаха“

, коментира Марк Рюте пред журналисти. Той се стреми да запази добрия тон след поредица от откази за военна логистика.

Въпреки уверенията на Рюте, практическите действия на някои държави показват сериозни разминавания. Испания и Италия официално отказаха разрешение на американски военни самолети да ползват тяхното въздушно пространство. Това решение пряко възпрепятства операциите на Вашингтон срещу Иран. Поради тези ограничения, американските самолети за презареждане бяха пренасочени от Испания към бази във Франция. Мадрид категорично опроверга твърденията на Белия дом за постигнато съгласие за сътрудничество.

Италианското правителство обоснова своя отказ с процедурни причини и липса на време. Искането за бойно използване на базите е дошло, докато самолетите вече са били във въздуха. Това не е оставило време за задължителното парламентарно обсъждане в Рим. В същото време Марк Рюте смята, че Тръмп действа правилно за Алианса като изисква по-голяма ангажираност.

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио засили дипломатическия натиск върху Европа. Той обяви, че Вашингтон вече вижда „финалната права“ на войната в Иран. Рубио предупреди, че след края на конфликта САЩ ще преразгледат из основи отношенията си с НАТО. Американската администрация може да преоцени сътрудничеството със съюзници, които не оказват подкрепа сега.

Германският канцлер Фридрих Мерц обаче остава твърд съюзник на Вашингтон в този момент. Той изключи всякаква възможност за забрана на достъпа до базата Рамщайн. Тази база е най-големият американски военен център на европейския континент. Нейният статут е гарантиран от международни споразумения още от Втората световна война.

Британският премиер Киър Стармър заема по-ограничена и предпазлива позиция. Лондон разрешава единствено „отбранителни“ операции от своите военни бази. Европейските лидери се опитват да балансират между исканията на Тръмп и военните усилия в Украйна. Рюте настоява, че ЕС не трябва да търси отбранителна независимост от САЩ в тази ситуация.

На международната сцена кубинският президент Диас-Канел изрази надежда за намаляване на конфронтацията. Кубинските лидери обаче настояват преговорите с Вашингтон да зачитат независимостта на острова. Напрежението в НАТО остава високо, докато държавите очакват следващите ходове на Белия дом.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *