Русия замая погледи на биеналето във Венеция с безплатна водка и тоник
Руският павилион на 61-ото Венецианско биенале предизвика мащабни скандали, протести на „Пуси Райът“ и спиране на европейско финансиране за 2 милиона евро.
Активистки от “Фемен” и “Пуси Райът” излязоха с розови маски, голи гърди, сини и жълти димки и викове срещу Путин. СНИМКА: РОЙТЕРС
Венеция рядко е изглеждала толкова театрална преди старта на 61-ото биенале. По кейовете на Арсенала жужи пъстра процесия от критици и колекционери. Артисти и куратори се движат сред декора на лагуната. Те приличат на герои от филм на Фелини. В дните преди официалното откриване на 9 май градът потъна в особена атмосфера. Посетителите показват изражение на възторг и леко замайване. Фотограф на в. „Кориере дела сера“ дава просто обяснение за това състояние.
„Това е ефектът от водка с тоник“
Руският павилион реши да започне завръщането си с безплатен бар. Още преди обяд чашите се пълнят непрекъснато. Интериорът напомня едновременно зимен дворец и ориенталски салон. Посетителите се тълпят в обекта в подозрително добро настроение. Руският павилион е отворен физически само по време на прегледните дни от 6 до 8 май. След този кратък период посетителите ще виждат единствено видео проекции отвън. Това ограничение е наложено заради действащите международни санкции срещу страната.
Най-спорното Венецианско биенале от десетилетия се превърна в поле на дипломатически конфликти. Изкуството изглежда второстепенно спрямо политиката и идеологическите сблъсъци. България е сред 22-те държави, които се противопоставиха на руското участие. Европейската комисия вече предприе реални финансови наказателни мерки. ЕК официално спря грант от 2 милиона евро за Венецианското биенале за следващите три години. Институцията даде 30-дневен срок на фондацията да обясни решението за връщането на Русия. Говорителят Тома Рение подчерта, че всички институции трябва да спазват санкциите на ЕС.
Президентът на биеналето Пиетранджело Бутафуоко защитава своята позиция. Той е писател и журналист с репутация на непредвидим интелектуалец. Бутафуоко настоя Русия да бъде допусната обратно въпреки войната в Украйна. Той призова за:
„смелостта да не се превръща изкуството в трибунал“
Бутафуоко се позовава на думите на Джорджа Мелони за автономията на изложението. В своята реч в Арсенала той обяви, че във Венеция се подготвя мирът.
„Във Венеция не прегръщаме оръжията, а подготвяме мира“
Критиците обаче виждат в това действие провокация. Комисар на руския павилион е Анастасия Карнеева. Тя е бизнес партньорка на Екатерина Винокурова, която е дъщеря на Сергей Лавров. Планирането на руското участие е започнало още през лятото на 2025 г. Изтекли имейли разкриват проблеми с визите и стратегии за избягване на санкциите.
Вътре в павилиона се разиграва странен фолклорен спектакъл. Ансамбъл „Толока“ изпълнява традиционни песни около огромно цветно дърво. Проектът носи заглавието „Вкоренени в небето“ и включва около 40 творци. На входа има кош с безплатни дрехи с надпис Biennale is calling. Посетителите избират между опциите Decline или Accept. Това е ироничен въпрос към Европа за прекъсването на диалога с Русия.
„брутален диктат“
Българският павилион предлага коренно различен подход. Той се намира в центъра „Дон Орионе Артиджанели“ и е достъпен безплатно. Проектът „Федерация на минорните практики“ е замислен като лаборатория на бъдещето. Куратор е Мартина Йорданова, а комисар е Десислава Димова. Българското участие включва четирима творци, които изследват грижата и колективното действие.
Гери Георгиева представя филма UWU Channel Radiance за дигиталните митове. Венета Андрова разглежда екологията на дезинформацията в „Разпръсквай и се моли“. Райна Тенева свързва красотата на розобера с оръжейната индустрия в Казанлък. Мария Налбантова представя своя архив за блатото Драгоман. България отказва да участва в агресивните национални наративи.
Посетителите трябва да планират посещението си стратегически. Над 200 изложбени пространства са разпръснати из цяла Венеция. Първият ден трябва да се посвети на Арсенала. Вторият ден е за историческите павилиони в Градините. Изложбата на Марина Абрамович в Академията е сред задължителните спирки. Работното време е от 11 до 19 часа, а в петък и събота Арсеналът работи до 20 часа.
