Родопското село Стойките отново е домакин на Националния гайдарски събор

Седмият национален гайдарски събор в село Стойките събра над 300 участници. Събитието отбеляза 65 години от създаването на легендарния оркестър „100 каба гайди“.

Родопското село Стойките отново е домакин на Националния гайдарски събор

Снимка: БТА/Архив

Време за четене: 2 мин. 28 юни 2026

Родопското село Стойките отново се превърна в притегателен център за любителите на автентичния фолклор. Седмото издание на Националния гайдарски събор събра стотици изпълнители и почитатели на родопската песен. Над 300 участници от цялата страна пристигнаха за участие в мащабното събитие. Тази година форумът преминава под знака на една значима годишнина за българската култура.

Гайдарите отбелязват 65 години от създаването на първия оркестър „100 каба гайди“. Легендарният състав е сформиран за първи път на Роженския събор през 1961 година. Негов вдъхновител и създател е Апостол Кисьов. Неговото дело остава живо и вдъхновява нови поколения музиканти и до днес.

Началото на голямото надсвирване бе поставено по емблематичен начин. Прозвуча гайдарската сюита, написана от Апостол Кисьов специално за първия оркестър преди шест десетилетия. В надпреварата и музикалните представяния се включват гайдари от различни фолклорни области. Гайдарският състав към читалище „Просвета“ от град Гоце Делчев е сред основните участници в програмата.

Ръководителят на състава Петър Карамфилов сподели своите очаквания за фестивала:

Дошли сме в село Стойките на събора и се надяваме тука да срещнем много нови приятели, децата да се запознаят с повече изпълнители от страната и да си прекараме един изключително хубав фестивал.

Присъствието на млади таланти дава надежда за бъдещето на българските традиции. Малкият Мариан Добрев от Музикално-танцова школа „Челебийче“ свири на гайда вече две години. Той признава, че инструментът го е привлякъл със своя специфичен ритъм и вълнуващо звучене.

На мен ми харесва как свирят, самия ритъм и затова се записах.

Програмата на събора включваше и важни тържествени ритуали. Гайдарите поднесоха цветя пред паметника на Апостол Кисьов в село Стойките. По този начин те изразиха своята признателност към делото на големия български музикант. След церемонията всички участници се включиха в празнично шествие. То премина през селото и достигна до живописната местност „Потока“.

Важна част от събитието бе официалното награждаване на изявени дейци. Почетни плакети за принос към гайдарското изкуство получиха оркестър „101 каба гайди“. Отличия бяха връчени и на техните ръководители Костадин Илчев и Красимир Димитров от Стара Загора. Тяхната работа по съхраняване на традициите бе високо оценена от организаторите и многобройната публика.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *