Председателят на Народното събрание Михаела Доцова присъства на издигането на знамето на ЕС за 9 май

Председателят на Народното събрание Михаела Доцова и държавният глава Илияна Йотова присъстваха на церемонията по издигането на знамето на ЕС за 9 май.

Председателят на Народното събрание Михаела Доцова присъства на издигането на знамето на ЕС за 9 май
Време за четене: 2 мин. 9 май 2026

Председателят на Народното събрание Михаела Доцова присъства на официалната церемония за Деня на Европа. Събитието се проведе пред сградата на Президентската институция в София. Заедно с нея бяха заместник-председателят на парламента Айтен Сабри и народни представители. Михаела Доцова и депутатите почетоха издигането на знамето на Европейския съюз на 9 май. Тържественият ритуал събра държавния елит и много граждани в центъра на столицата.

Държавният глава Илияна Йотова прие почетния караул на Националната гвардейска част. Оркестърът изпълни химните на Република България и на Европейския съюз. В официалната делегация се включиха министър-председателят Румен Радев и кметът на София Васил Терзиев. Присъстваха също министри от кабинета и представители на различни религиозни общности. Преди дни Михаела Доцова присъства и на тържествения водосвет за Деня на храбростта.

Денят на Европа съчетава две ключови исторически събития за континента. Празникът отбелязва победата над фашизма през Втората световна война. Същевременно той символизира трайния мир и единството между европейските народи. Знамето на Европейския съюз е официален символ на общността от 26 май 1986 година. Преди това Съветът на Европа го използва още от 1954 година. Дванадесетте златни звезди върху синия фон символизират перфекцията и пълнотата. Те не представляват броя на държавите-членки в организацията.

В цялата страна България и страните от общността честват Деня на Европа с различни инициативи. В град Добрич организираха панихида и поднасяне на венци. Гражданите там почетоха паметта на загиналите във Втората световна война пред местния паметник. В София церемонията пред президентството събра общественици и много граждани. Държавният глава Илияна Йотова прие почетния караул по време на тържествения ритуал.

В международен план честванията преминават на фона на политически дебати. Френски кметове от партия „Национален сбор“ свалиха европейското знаме от фасадите на кметствата си. Това се случи след местните избори през март 2026 година. Тези действия създават ярък контраст с официалните церемонии в България. Френското правителство определи тези решения като популистки. В момента във Франция се обсъжда законопроект за задължително издигане на европейския символ. Националното събрание в Париж вече одобри документа, който очаква разглеждане в Сената.

Празникът 9 май остава символ на демокрацията и международното сътрудничество. На събитието в София присъстваха представители на религиозните общности и много общественици. Те изразиха своята подкрепа за европейските ценности и мира. Министър-председателят Румен Радев и кметът Васил Терзиев почетоха официалния ритуал заедно с гражданите. България продължава да отбелязва датата като важен момент от своята съвременна история.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *