Полицията разследва опасно замърсяване с пестициди в село Вардим

Полицията в Свищов разследва голям земеделски холдинг за замърсяване с пестициди в село Вардим. Открити са 54 бидона с торове и опасни вещества, застрашаващи питейната вода.

Полицията разследва опасно замърсяване с пестициди в село Вардим
Време за четене: 2 мин. 4 май 2026

Полицията в Свищов започна мащабно разследване за замърсяване на почвата и подземните води в село Вардим. Случаят е регистриран официално в неделя, 2 май 2026 година. Органите на реда действат по сигнал от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Инспекторите на агенцията са установили сериозни нарушения при проверка на голям земеделски холдинг в района. БАБХ предупреждава за риск за питейната вода след този тежък инцидент.

Служителите на ОД на МВР във Велико Търново съобщиха за открит разлив на опасни препарати. На терен е намерена течност с жълт цвят и специфична миризма на пестицид. В непосредствена близост до застояла водна площ са намерени празни метални варели. В складовете на фирмата са открити огромни количества забранени или негодни пестициди и торове. Етикетите на варелите показват наличието на активното вещество пендиметалин. Проверката е установила и наличието на 54 бидона по 1000 литра с течен тор със съдържание на азот и фосфор.

Пендиметалинът представлява сериозна заплаха за екологичното равновесие в целия регион. Това е устойчиво и токсично вещество с период на полуразпад в почвата над 120 дни. Продуктите с това съдържание са класифицирани като остро опасни за водната среда. Те причиняват дълготрайни вреди на всички водни организми. БАБХ подчертава, че проникването на тези химикали в почвата създава критичен риск за питейната вода. Този риск се засилва от близостта на замърсената зона до открити водни обекти.

Изследванията на хронологията показват, че това не е първият подобен случай в село Вардим. В миналото стари пестициди от населеното място са били изпращани за унищожаване в Швейцария. Сегашното разследване разглежда случая като потенциално престъпление срещу околната среда. Замесеното голямо земеделско предприятие е обект на засилен контрол заради съмнения за системни нарушения. Представител на дружеството е присъствал на инспекцията. Той обаче е отказал да подпише констативния протокол на проверяващите органи.

Властите ще съставят актове на фирмата собственик на складовете. Всички открити негодни препарати подлежат на задължително унищожаване. За случая са сезирани множество държавни институции за съвместни действия. Сред тях са Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ и Басейнова дирекция „Дунавски район“. В разследването участват още Регионалната здравна инспекция и Окръжната прокуратура във Велико Търново. Пожарната и РИОСВ също следят ситуацията отблизо заради мащаба на замърсяването.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *