ПФК „Левски“ благодари за новото име на метростанция „Бесарабия“

ПФК „Левски“ изрази благодарност към Столичния общински съвет за преименуването на метростанция „Витиня“ на „Бесарабия“. Промяната е в знак на уважение към паметта на Георги Аспарухов и Никола Котков.

ПФК „Левски“ благодари за новото име на метростанция „Бесарабия“
Време за четене: 2 мин. 11 май 2026

Ръководството на ПФК „Левски“ публикува официална позиция относно промяната на името на бъдеща метростанция. Клубът изрази признателност за преименуването на спирка „Витиня“ на „Бесарабия“. „Сините“ благодариха на всички граждани и представители на местната власт.

Комисията по транспорт към Столичния общински съвет вече одобри единодушно това предложение. Инициативата беше предложена от председателя на СОС Цветомир Петров и заместник-председателя Вили Лилков. „Левски“ оценява бързата и адекватна реакция на институциите по този важен въпрос.

Причината за общественото недоволство беше свързана с историческата памет на клуба. Имената на станциите „Стадион Георги Аспарухов“ и „Витиня“ се намираха в непосредствена близост. Легендарните футболисти Георги Аспарухов и Никола Котков загинаха трагично при прохода „Витиня“ през 1971 година. За хиляди привърженици това име носи тежък и болезнен смисъл.

„Левски“ изразява своята признателност към всички граждани, общественици и представители на местната власт, които реагираха бързо и адекватно по темата с наименованието на бъдещата метростанция „Витиня“, както и за взетото днес решение тя да носи името „Бесарабия“.За нас е важно, че обществената чувствителност по този въпрос беше разбрана и отчетена от членовете на Комисията по транспорт, и в частност от председателя на СОС Цветомир Петров и заместник-председателя Вили Лилков.ПФК „Левски“ приема тази реакция като знак за уважение не само към паметта на Георги Аспарухов-Гунди и Никола Котков, но и към чувствителността на хилядите хора, за които името „Витиня“ неизбежно носи тежък и трагичен исторически смисъл.Благодарим за бързата реакция, за проявеното разбиране и за готовността темата да бъде разгледана с необходимото внимание и уважение

Новото име „Бесарабия“ е избрано заради едноименния булевард, който се намира в района. Това решение съответства на действащата общинска наредба за именуване на обекти. Метростанцията е напълно завършена и се очаква да започне работа през юли. Предстои последната административна стъпка за финализиране на процеса.

Предложението за промяната ще бъде официално обсъдено на сесията на СОС на 14 май. Решението на транспортната комисия беше взето без никакви противоположни мнения. Този акт демонстрира уважение към чувствата на футболната общественост в България. Институциите показаха готовност да чуят гласа на хората.

Обществената чувствителност по темата беше отчетена своевременно от общинските съветници. „Синият“ клуб приема това като знак за уважение към паметта на своите легенди. Промяната гарантира, че новата инфраструктура няма да навява трагични спомени. Процесът приключи с успех благодарение на общите усилия на граждани и власт.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *