Отпушват ключови участъци на магистрала „Тракия“ в областите София и Ямбол

Движението по магистрала „Тракия“ в областите София и Ямбол се възстановява днес. АПИ въвежда и ограничения за камиони над 12 тона за почивните дни.

Отпушват ключови участъци на магистрала „Тракия“ в областите София и Ямбол

Автомагистрала "Тракия"

Време за четене: 2 мин. 26 юни 2026

Пътната обстановка по най-натоварената българска магистрала започва да се облекчава значително от днешния ден. Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) обяви възстановяването на движението в два ключови участъка на автомагистрала „Тракия“. Промените засягат отсечки на територията на областите София и Ямбол.

Движението между 282-и и 287-и км в област Ямбол се пуска още в 9:00 часа сутринта. В този район строителните екипи приключиха с ремонта на фугите на съоръжение в платното за София. Досега целият трафик преминаваше двупосочно в платното за Бургас. Това създаваше сериозни затруднения за шофьорите в началото на летния сезон.

Малко по-късно през деня, около 14:00 часа, ще бъде отворено и платното за Бургас в Софийска област. Ремонтните дейности там обхванаха разстоянието между 33-и и 39-и км. От АПИ подчертават, че тези мерки ще повишат безопасността през най-натоварените месеци. Подобни подобрения вече бяха реализирани и в други части на аутобана, за да се улесни ваканционният трафик.

Единственият мащабен ремонт на „Тракия“ продължава в област Стара Загора. В момента там се обновява платното в посока София между 208-и и 229-и км. Тази отсечка е с дължина от 21 километра. Пътните власти предвиждат движението по обновеното трасе да бъде пуснато до 3 юли. Дотогава шофьорите трябва да използват платното за Бургас за двупосочно преминаване.

Ремонтните дейности в Стара Загора налагат и специфични ограничения за пътен възел „Стара Загора“. Спрян е трафикът от Бургас към Стара Загора и от Димитровград към столицата. Пътуващите от Бургас трябва да се отбиват на пътен възел „Нова Загора“. Шофьорите, идващи от Димитровград към София, преминават през първокласния път I-5 Димитровград – Стара Загора.

От днес до неделя се въвеждат ограничения за тежкотоварни автомобили над 12 тона. Тази мярка важи за най-натоварените направления на магистралите „Тракия“ и „Струма“. Тя обхваща и района на пътен възел „Симитли“. Целта е да се предотвратят инциденти, причинени от неправилно изпреварване. Ограничението спира и образуването на бавни колони от камиони.

АПИ призовава всички граждани да шофират с повишено внимание и да спазват ограниченията. Пътните експерти напомнят, че аварийните ленти не са предназначени за по-бързо придвижване. Рисковите маневри застрашават живота на всички участници в движението. Шофьорите трябва да спазват дистанция и да не предприемат опасни изпреварвания.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *