Окръжен съд – Монтана наложи 18 месеца условно наказание за разпространение на дрога и шофиране след кокаин

Окръжен съд – Монтана одобри споразумение за 18 месеца условна присъда на 26-годишен мъж. Той е признат за виновен за разпространение на кокаин, амфетамин и канабис, както и за шофиране под въздействие на наркотици.

Окръжен съд – Монтана наложи 18 месеца условно наказание за разпространение на дрога и шофиране след кокаин

Темида

Време за четене: 2 мин. 22 юни 2026

Окръжен съд – Монтана одобри споразумение между Окръжна прокуратура – Монтана и защитата на подсъдимия Д. И. Ц. Магистратите наложиха наказание от 18 месеца лишаване от свобода за три отделни престъпления. Изпълнението на присъдата е отложено с 3-годишен изпитателен период. Мъжът е признат за виновен за разпространение, държане на наркотици и управление на превозно средство под въздействие на забранени субстанции.

Присъдата включва 18 месеца условно лишаване от свобода с 3-годишен изпитателен срок. Делото обхваща три отделни обвинения срещу 26-годишния Д. И. Ц. Първото обвинение е за разпространение на високорискови наркотични вещества в условията на продължавано престъпление. В периода от 16.02.2026 г. до 07.04.2026 г. във Враца и Монтана той е извършил три деяния. Подсъдимият е разпространявал кокаин, амфетамин и канабис на обща стойност 372,44 лева. Действията му нарушават Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсори.

Второто обвинение касае държане на наркотици с цел разпространение. На 09.04.2026 г. в Монтана у лицето са открити коноп, амфетамин на бучки и кокаин. Общата пазарна стойност на тези вещества възлиза на 9 523,71 лева. Третото нарушение е регистрирано на 07.04.2026 г., когато Д. И. Ц. е управлявал лек автомобил в Монтана. Техническо средство е установило употреба на кокаин. Подобни случаи на задържани с наркотици в Монтана не са изключение в съдебната практика на региона.

Подсъдимият е 26-годишен мъж със средно образование. Той е безработен и не е осъждан до момента. Пред съдебния състав Д. И. Ц. се призна за виновен и по трите обвинения. Той потвърди, че доброволно е подписал споразумението с прокуратурата. Съдът определи общо най-тежко наказание измежду трите отделни санкции. Д. И. Ц. е лишен от право да управлява моторно превозно средство за срок от 18 месеца.

Магистратите решиха да не налагат по-лекото наказание „глоба“ към основните присъди. Подсъдимият трябва да заплати и всички направени по делото разноски. Определението на Окръжен съд – Монтана е окончателно. То не подлежи на обжалване или протестиране от страните. Докато тук присъдата е условна, в други региони се стига до ефективно лишаване от свобода за дрогирани шофьори.

Регионалната тенденция в Монтана показва засилен полицейски и съдебен фокус върху наркотиците. От август 2023 г. в региона са иззети над 100 автомобила от пияни и дрогирани водачи. Това е резултат от законодателните промени за конфискация на превозни средства. В последните дни е регистриран нов случай с 18-годишен шофьор, употребил кокаин. Преди седмица в Лом бе задържан и 32-годишен мъж с коктейл от кокаин и амфетамин зад волана.

Институциите в региона подчертават превантивния ефект на тези мерки. Съдебната практика показва, че при признаване на вина често се постигат споразумения. Това води до условни присъди за лица без предходни провинения. При по-тежки обвинения или рецидив обаче съдът в Монтана налага и ефективни наказания с общ режим.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *