Окончателно: 100 лв. глоба за зъболекарката, след чиято интервенция почина Ангел от Белащица
Административният съд в Пловдив потвърди окончателно минимална глоба за д-р Десислава Георджева. Санкцията е свързана със смъртта на 6-годишния Ангел Райчев след зъболекарска интервенция.
Д-р Десислава Георджева. Снимка: Фейсбук/Медикус Алфа
Административният съд в Пловдив потвърди окончателно глобата от 100 лева за стоматоложката д-р Десислава Георджева. Санкцията е наложена заради нарушение на медицинските стандарти при лечението на шестгодишния Ангел Райчев от село Белащица. Детето почина на 4 април 2025 година след продължителна стоматологична интервенция под пълна упойка в пловдивска клиника.
Д-р Десислава Георджева трябва да заплати глобата, тъй като не е извършила задължителна консултация с детски лекар преди операцията. Първоначално Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ наложи две отделни санкции на зъболекарката – една от 100 лева и втора от 300 лева. Районният съд в Пловдив обаче отмени по-високата глоба. Агенцията оспори това решение пред втората инстанция, но Административният съд остави в сила само по-ниското наказание.
Магистратите не приеха тезата, че лечението задължително е трябвало да се осъществи от тесен специалист по детска дентална медицина. Според действащото законодателство такова изискване съществува само при работа с деца „със специални нужди“. Разследването по случая не е установило малкият Ангел да е попадал в тази категория пациенти. Въпреки това, липсата на педиатрична консултация остава доказано нарушение на медицинския стандарт.
В момента досъдебното производство за лекарска грешка продължава. Вече има нови обвинения за смъртта на 6-годишния Ангел срещу три медицински лица. Към наказателна отговорност са привлечени д-р Десислава Георджева и двама анестезиолози, включително д-р Пламен Мандев. Съдебномедицинската експертиза е категорична за причините за фаталния изход. Смъртта е настъпила вследствие на остър белодробен оток и остра сърдечна недостатъчност след проведената анестезия.
От съдебните протоколи става ясно, че д-р Георджева не е била съгласна дори с минималната санкция. Тя обаче е пропуснала законовия срок да обжалва решението в частта му за глобата от 100 лева. Междувременно близките на момчето организираха протест в Пловдив за смъртта на Ангел с искане за справедливи наказания и отнемане на права.
Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ настоява, че е нарушен Законът за здравето и правото на качествена помощ. От клиника „Медикус алфа“ заявиха, че съдействат на разследването и подчертаха усилията на екипа за спасяването на детето. Въпреки че Регионалната здравна инспекция не откри първоначални данни за грешка, прокуратурата продължава работата по изясняване на всички обстоятелства около трагедията.
