Окончателно: 100 лв. глоба за зъболекарката, след чиято интервенция почина Ангел от Белащица

Административният съд в Пловдив потвърди окончателно минимална глоба за д-р Десислава Георджева. Санкцията е свързана със смъртта на 6-годишния Ангел Райчев след зъболекарска интервенция.

Окончателно: 100 лв. глоба за зъболекарката, след чиято интервенция почина Ангел от Белащица

Д-р Десислава Георджева. Снимка: Фейсбук/Медикус Алфа

Време за четене: 2 мин. 24 юни 2026

Административният съд в Пловдив потвърди окончателно глобата от 100 лева за стоматоложката д-р Десислава Георджева. Санкцията е наложена заради нарушение на медицинските стандарти при лечението на шестгодишния Ангел Райчев от село Белащица. Детето почина на 4 април 2025 година след продължителна стоматологична интервенция под пълна упойка в пловдивска клиника.

Д-р Десислава Георджева трябва да заплати глобата, тъй като не е извършила задължителна консултация с детски лекар преди операцията. Първоначално Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ наложи две отделни санкции на зъболекарката – една от 100 лева и втора от 300 лева. Районният съд в Пловдив обаче отмени по-високата глоба. Агенцията оспори това решение пред втората инстанция, но Административният съд остави в сила само по-ниското наказание.

Магистратите не приеха тезата, че лечението задължително е трябвало да се осъществи от тесен специалист по детска дентална медицина. Според действащото законодателство такова изискване съществува само при работа с деца „със специални нужди“. Разследването по случая не е установило малкият Ангел да е попадал в тази категория пациенти. Въпреки това, липсата на педиатрична консултация остава доказано нарушение на медицинския стандарт.

В момента досъдебното производство за лекарска грешка продължава. Вече има нови обвинения за смъртта на 6-годишния Ангел срещу три медицински лица. Към наказателна отговорност са привлечени д-р Десислава Георджева и двама анестезиолози, включително д-р Пламен Мандев. Съдебномедицинската експертиза е категорична за причините за фаталния изход. Смъртта е настъпила вследствие на остър белодробен оток и остра сърдечна недостатъчност след проведената анестезия.

От съдебните протоколи става ясно, че д-р Георджева не е била съгласна дори с минималната санкция. Тя обаче е пропуснала законовия срок да обжалва решението в частта му за глобата от 100 лева. Междувременно близките на момчето организираха протест в Пловдив за смъртта на Ангел с искане за справедливи наказания и отнемане на права.

Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ настоява, че е нарушен Законът за здравето и правото на качествена помощ. От клиника „Медикус алфа“ заявиха, че съдействат на разследването и подчертаха усилията на екипа за спасяването на детето. Въпреки че Регионалната здравна инспекция не откри първоначални данни за грешка, прокуратурата продължава работата по изясняване на всички обстоятелства около трагедията.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *