„Невидими животни“: Протест пред парламента срещу отглеждането на телета в клетки

Сдружение „Невидими животни“ внесе подписка със 150 000 подписа в Народното събрание с искане за забрана на клетките за телета. Протестиращи влязоха в символични клетки пред парламента.

„Невидими животни“: Протест пред парламента срещу отглеждането на телета в клетки
Време за четене: 3 мин. 14 май 2026

Представители на сдружение „Невидими животни“ организираха мащабен протест пред сградата на Народното събрание. Активистите настояват за пълна забрана на отглеждането на малки телета в тесни клетки. Организаторите донесоха символични клетки пред парламента. Доброволци влязоха в тях за няколко часа. Те искаха да покажат реалните условия на живот на животните. **Подписка с над 150 000 подписа настоява за забрана на клетките за телета.** Този документ ще бъде внесен официално в новото Народно събрание.

Стефан Димитров е председател на УС на „Невидими животни“. Той обясни сериозността на проблема пред медиите. Според него практиката в българските кравеферми е изключително жестока. Телетата се отделят от майките си веднага след раждането. Те прекарват първите месеци от живота си в пълна изолация. Клетките са толкова малки, че животните едва се обръщат.

„Това е жестока практика, която се среща в кравефермите в България, телето веднага се откъсва от майката и се вкарва в такава изолационна клетка, то не мърда от нея в първите месеци от живота си. Големината на клетката е такава, че може само да се обърне вътре и да легне. Зад тази кауза заставаме и не само организациите за защита на животните, а и най-големите организации от браншовия сектор.“

**В България над 100 000 телета живеят в изолация в индустриални ферми.** Тези животни прекарват детството си зад железни решетки. Те нямат възможност да тичат или да играят помежду си. Димитров подчерта, че българите искат прогрес в отношението към животните. Предишната петиция събра 110 000 подписа. Тя беше подкрепена единодушно от ресорната комисия в миналия парламент. Времето обаче не стигна за окончателно гласуване на законовите промени.

„Телетата са високо социален вид, те прохождат почти веднага и като такива имат нужда да тичат, да подскачат, да играят едни с други. Вместо това те прекарват детство зад железни решетки или в бетонена килия“

Кампанията „Клетките са кошмар“ стартира официално на 13 март. Тя бързо събра широка подкрепа от българското общество. **Кампанията „Клетките са кошмар“ обединява организации, ветеринари и фермери.** В нея участват артисти, музиканти, спортисти и известни инфлуенсури. Те излязоха с общо обръщение за прекратяване на тази практика. Много неправителствени организации с инициатива се включват в защитата.

Народни представители от различни партии също изразиха своята подкрепа. Депутат Габриел Вълков (БСП – Обединена левица) заяви подкрепата си за каузата. Той смята, че хората трябва да говорят вместо животните. Депутат Цветан Предов (Има такъв народ) също се включи в дискусията. Според него хуманното отношение към хората и животните са свързани. Петицията трябва да се разгледа от две парламентарни комисии. Това са Комисията по земеделие и Комисията за пряко участие на гражданите.

„Сега тази петиция има 150 хиляди подписа и нашето очакване към новото Народно събрание е то да довърши започнатото, защото зад това искане се обединяваме не само организациите за защита на животните, но също така и едни от най-големите и представителни развъдни и браншови организации в сектора, а така и потребителски организации, ветеринарни лекари и специалисти.“

Много български фермери вече са премахнали изолационните клетки. Фермерът Господин Иванов от Карнобат е пример за съвременно управление. Той използва роботи за хранене и групово отглеждане. Това значително подобрява здравето на животните и намалява заразите. Стефан Димитров сподели, че фермерите отчитат по-добри резултати без клетки. Телетата стават по-здрави и се развиват по-бързо. Работата за самите стопани също намалява значително.

„Избрахме да наредим клетки пред Народното събрание с по един човек вътре, за да покажем на практика как израстват една част от телетата в България и в какви условия. Това се опитва да го наподоби. Това са символични клетки, но истината е, че тези поддръжници тук, доброволци, които подкрепят каузата, ще прекарат едва няколко часа в тези клетки, докато телетата в България, които се отглеждат в клетки, не излизат от тези клетки месеци наред.“

**Депутати от различни политически сили подкрепят законодателните промени.** Активистите се надяват на бърза реакция от законотворците. Те настояват XXI век да бъде краят на подобна жестокост. Организацията „Невидими животни“ продължава своята работа за по-хуманно земеделие. Те вярват, че подкрепата от 150 000 души е ясен сигнал. Българското общество е готово за промяна в законодателството.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *