Над 550 атлети в спор за медали и квоти за световното в Юджийн

Над 550 атлети ще се борят за медали и квоти за световното първенство в Юджийн по време на Националния шампионат под 20 години в София.

Над 550 атлети в спор за медали и квоти за световното в Юджийн
Време за четене: 3 мин. 26 юни 2026

Националният шампионат по лека атлетика за юноши и девойки под 20 години стартира в София. Стадионът на НСА „Васил Левски“ посреща най-талантливите български състезатели на 27 и 28 юни. Над 550 атлети от цялата страна ще премерят сили в престижната надпревара. Основната цел на участниците е завоюването на квоти за световното първенство в Юджийн, Орегон.

Програмата и в двата състезателни дни започва точно в 9:00 часа сутринта. Публиката очаква с огромен интерес преките двубои в различните дисциплини. Един от най-вълнуващите сблъсъци ще бъде на 110 метра с препятствия при юношите. Християн Касабов от „Супер спорт – Варна“ излиза срещу Мартин Танев от „СК Свети Георги“. При девойките на 100 метра с препятствия ще стартира Ива Деливерска от „Енерджи – Пловдив“.

Деливерска пристига в София като актуална рекордьорка на България за девойки под 18 години. Спринтът също обещава изключително силна конкуренция и високи резултати. Европейската шампионка на 100 метра за девойки под 18 години Радина Величкова е сред големите звезди. Представителката на „Ботев – Пловдив“ ще участва в дисциплините 100 и 200 метра.

Към нея в спринта ще се присъедини и Софи Димитров от „Ивет Лалова Спринт Академи“. Тя пристигна от Австралия със силен личен резултат от 11.69 секунди на 100 метра. Деян Цветанов от „Ивайло Младенов – Враца“ ще атакува норматива за световното първенство в Орегон. Неговото време от 10.51 секунди го оставя само на една стотна от заветната цел.

Васил Антонов от „Радуканови – Видин“ ще се включи в бягането на 200 метра. Той вече притежава националния рекорд на 400 метра при юношите под 18 години. Подобни мащабни събития са важни за развитието на спорта у нас. Пример за това е и престижният турнир „Нови звезди“, който също събира елита на атлетиката.

Секторът за скок на дължина при девойките ще предложи оспорван дуел. Сияна Бръмбарова и Виктория Ангелова ще спорят за шампионската титла. При юношите в същата дисциплина ще видим Стилиян Орлинов и Зинга Барбоза. Барбоза от „Радио 999 – Ямбол“ ще участва и в тройния скок през уикенда.

В тройния скок сред заявените с норматив за Юджийн е Анжелина Петкова. В сектора за скок на височина ще се изяви Кристиян Цанев от „Спартак – Плевен“. Той също е сред атлетите, които вече имат подсигурено участие за световния форум. Мартин Стоянов от „Атлетик-София“ ще бъде водеща фигура на 400 метра с препятствия.

Димо Андреев ще бъде основен фаворит в дисциплината хвърляне на чук. Той е сребърен медалист от европейското първенство за юноши под 18 години през 2024 г. Мария Илиева ще търси силно представяне в хвърлянето на копие. Тя заема трето място в Европа при девойките в своята възрастова група.

Илиева ще се опита да покрие норматива за световното първенство в Орегон по време на шампионата. Това състезание е ключов етап за младите ни надежди. Подобна мобилизация видяхме и когато беше обявена групата на България с 40 атлети на Балканиадата във Волос. Всички клубове изпращат най-добрите си състезатели в София.

Стадионът на НСА „Васил Левски“ ще бъде арена на оспорвани битки през целия уикенд. Организаторите са подготвили всичко необходимо за нормалното протичане на стартовете. Националният шампионат под 20 години е сред най-важните събития в календара на федерацията. Атлетите ще дадат всичко от себе си за медали и лични рекорди.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *