Мирен протест в Лом: Граждани настояват за незабавно отстраняване на кмета
Жители на Лом излязоха на мирен протест с искане за отстраняване на кмета на града. Поводът е разследване за купуване на гласове и аудиозапис с предлагане на пари.
Протестиращите в Лом днес КАДЪР: БИ ТИ ВИ
Жители на крайдунавския град Лом организираха мащабен мирен протест. Основното искане на гражданите е незабавното отстраняване на кмета на общината. Повод за недоволството е започналото разследване за купуване на гласове. В социалните мрежи се появи скандален аудиозапис с гласа на градоначалника. В него той призовава служители на общинското предприятие „Чистота“ да подкрепят партия ГЕРБ. Кметът е предлагал по 50 евро за глас с определена преференция.
Досъдебното производство е образувано след поредица от разследващи репортажи на Би Ти Ви. Прокуратурата вече е повдигнала официално обвинение на кмета на Лом. Престъплението е квалифицирано като такова срещу политическите права на гражданите. Кметът на Лом е с повдигнато обвинение за търговия с вот. Разследващите органи подготвят искане за неговото отстраняване от длъжност. Местните жители настояват това да се случи веднага. Те се опасяват от възможно влияние върху по-нататъшните действия на разследващите.
Инициаторът на протеста Боян Белчев изрази своите притеснения пред медиите.
Нашето искане е той да постъпи отговорно и да подаде оставка или да бъде осъден, за да се насрочат нови избори. Ако бъде отстранен, ще бъде назначена Ирена Димова, която е зам.-кмет на Лом, която също е от партия ГЕРБ и нищо няма да се промени
Гражданите на Лом не вярват в безпристрастността на съдебния процес при сегашните обстоятелства. Алекс Иванов сподели страхове от евентуално потулване на случая.
Имам опасение, че ще има замитане под килима
Друг жител на града предупреди за радикализиране на гражданското недоволство.
Ако кметът си позволи си уреди нещата в съда и прокуратурата с чинии и с вилици и с празни тенджери ще излязат хората
Напрежението в региона се засилва и от други криминални разкрития. На 16 април 2026 година бе проведена специализирана полицейска акция в града. В частен имот бяха открити списъци с имена и парични суми. При полицейската акция са намерени 300 евро и наркотични вещества. Това засилва усещането за сериозни проблеми в управлението на общината. Градът е изправен и пред тежки социални предизвикателства.
Международният път II-11 между Лом и Козлодуй е в критично състояние. Пътят е част от евакуационния план на АЕЦ „Козлодуй“. Лошото състояние на инфраструктурата редовно провокира местни протести. Снимаха кмета на Лом да агитира и предлага пари за гласове. В града е образувано и друго досъдебно производство за блудство и разврат с непълнолетни. Окръжният съд в Монтана вече постанови постоянен арест за обвиняемия по този случай.
Жителите на Лом остават в протестна готовност до постигане на резултати. Те изискват реална промяна в модела на управление на града. Заместник-кметът Ирена Димова се възприема като част от статуквото. До момента липсва официална позиция от партия ГЕРБ относно обвиненията. Досъдебното производство срещу кмета е образувано след медийни репортажи и аудиозапис. Гражданското общество настоява за пълна прозрачност и справедлив съдебен процес.
